Pieniny okiem turysty

Polskie góry są bardzo zróżnicowane. Takich miejsc, jak Tatry i Bieszczady w zasadzie nie sposób nawet porównać. Niezwykłą malowniczością wyróżniają się na tle innych pasm górskich Pieniny – położone w południowej Polsce i północnej Słowacji góry, będące najwyższą częścią pasa skałek wapiennych, zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym.

Od południa ograniczone są pasem Magury Spiskiej, a od północy – Gorcami i Beskidem Sądeckim. Na zachodzie graniczą z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na:

  • Pieniny Środkowe,
  • Pieniny Spiskie,
  • Małe Pieniny.

Co warto zobaczyć?

Pieniny uznawane są za jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów turystycznych w naszym kraju. Nic w tym dziwnego – w końcu oferują nam nie tylko niesamowite widoki, ale też górski klimat i wspaniałe kurorty turystyczne. Pod względem liczby odwiedzających je turystów plasują się tuż za Tatrami. Będąc tu, warto zobaczyć między innymi:

  • Rzecz jasna największą atrakcją Pienin są przepiękne szczyty górskie, a wśród nich między innymi popularne Trzy Korony i Sokolica.
  • Warte odwiedzenia jest na pewno, leżące na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, Krościenko nad Dunajcem. Zabytkowy układ urbanistyczny nadaje tej miejscowości uroczy, małomiasteczkowy charakter.
  • Z Krościenka lub Szczawnicy warto wybrać się do Czerwonego Klasztoru – najcenniejszego zabytku po słowackiej stronie Pienin – XIV-wiecznego zespołu klasztornego z gotyckim kościołem św. Antoniego.
  • Z całą pewnością dobrym pomysłem dla poszukujących adrenaliny jest wykorzystanie walorów Dunajca i Jeziora Czorsztyńskiego – możemy wybrać się na spływ tratwami lub rejs statkiem po jeziorze.
  • Warte naszej uwagi są również położone w tym rejonie zamki w Nidzicy i Czorsztynie, będące niewątpliwie zabytkami unikalnymi w skali kraju, dającymi niemałą lekcję historii przyjeżdżającym tu turystom.
  • Nie może się obyć także bez wizyty w uzdrowisku Szczawnica i skorzystaniu chociażby z pijalni wód mineralnych. Uzdrowisko to jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych w Polsce.
  • Atrakcją regionu są także źródła termalne w Białce Tatrzańskiej oraz termy w Bukowinie, corocznie przyciągające wielu turystów poszukujących odpoczynku i relaksu.

Co ciekawe, charakter pienińskiego krajobrazu sprawia, że zapewniają one warunki do praktycznie każdej formy wypoczynku. Możemy tu więc nie tylko zażyć wędrówek po górach, ale również sportów wodnych, lotów na paralotni i jazdy na rowerze lub konno.

Pieniny zimą

Letnie atrakcje w tym regionie potrafią zachwycić niejednego turystę, ale i w zimie Pieniny mają nam bardzo wiele do zaoferowania. Swoje miejsce znajdą tu więc zarówno narciarze zjazdowi, jak i miłośnicy biegania na nartach. Możemy też skorzystać z wypożyczalni skuterów śnieżnych lub wziąć udział w tradycyjnym kuligu.

Jak widać, Pieniny nie bez przyczyny są drugim, najczęściej po Tatrach odwiedzanym regionem turystycznym w Polsce. Mnogość atrakcji, z którymi możemy tutaj obcować, jest po prostu ogromna i z całą pewnością bardzo trudno jest poznać je wszystkie w ciągu tygodniowego urlopu.

Poprzedni artykułNocleg w górach: namiot, kwatery, apartamenty i schroniska
Następny artykułOdlotowy weekend – wybierz skok w tandemie