Perła Beskidu Małego – Góra Żar

Góra Żar (761 m n.p.p.m) to jeden z najbardziej znanych szczytów Grupy Kocierz, będącej częścią pasma Beskidu Małego. Turyści przybywają na Żar we wszystkie pory roku, latem korzystając m.in. z pięknych widoków czy trasy rowerowej, a zimą szusując po jednym z najlepiej przygotowanych stoków narciarskich w kraju.

Czemu warto wybrać się na Żar?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdobyć Górę Żar. Na pewno należy wspomnieć o fenomenalnych widokach rozciągających się ze szczytu. Pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości, krajobrazy są tu wspaniałe, głównie ze względu na położenie Góry Żar. U jej podnóża znajdują się: Jezioro Międzybrodzkie, z drugiej strony dwie doliny, a dalej szczyty m.in. Beskidu Małego i Śląskiego. Okolicę najlepiej podziwiać z panoramy widokowej na szczycie góry, można również skorzystać z jednej z rozstawionych tam lunet. Na szczycie Góry Żar znajdują się lokale gastronomiczne, turyści mają także możliwość rozpalenia grilla w wyznaczonym do tego punkcie.

Wartą uwagi atrakcją jest również znajdujący się na szczycie zbiornik wodny, przynależący do elektrowni szczytowo-pompowej. Jest to ogromna konstrukcja, zdecydowanie największa spośród tego typu zbiorników znajdujących się na terenie Polski. Zdobywając Górę Żar, bądź też znajdując się na jej szczycie, nie sposób przeoczyć zbiornik.

Gratka dla kolarzy

Na stoku Góry Żar wyznaczono trasę dla miłośników kolarstwa górskiego. Jest ona dosyć prosta, ażeby zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy mogli z niej z powodzeniem korzystać. Warto podkreślić, iż zjazd z góry nie wymaga wcześniejszego wyjazdu rowerem na szczyt. Można skorzystać z kolei linowo-terenowej, która wywozi kolarzy na szczyt wraz z rowerami w ciągu kilku minut.

Góra Żar zimą

Zimą stoki Góry Żar nigdy nie świecą pustkami. Wyznaczono kilka tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, stąd też świetnie będzie się tu bawił każdy, niezależnie od doświadczenia. Najdłuższa trasa, oznaczona kolorem zielonym, długa na 1600 metrów, posiada zezwolenie FIS na organizację oficjalnych zawodów w slalomie gigancie. Jest to niezbity dowód, iż narciarze przyjeżdżający na Żar mają szansę przeżyć niesamowite emocje.

Narciarze odwiedzający Żar mają możliwość skorzystania ze świetnie wyposażonej wypożyczalni sprzętu. W godzinach otwarcia stoku funkcjonuje również serwis narciarski, w którym można nasmarować narty lub oddać sprzęt do naprawy. Działa tu również szkółka narciarskiej, z której korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Na szczyt Góry Żar narciarze wyjeżdżają zwykle kolejką linowo-terenową. Zimą kolej funkcjonuje w godzinach otwarcia szczytu. W dni, w które zjazd ze stoku nie jest możliwy, również wyjazd koleją zostaje wstrzymany. Narciarze mogą także skorzystać z wyciągu orczykowego lub taśmowego. Ich przepustowość jest jednak o wiele mniejsza, a komfort jazdy zdecydowanie mniejszy.

Jak dostać się na Żar?

Górę Żar zdobyć można na jeden z trzech sposobów:

  • Koleją linowo-terenową – wspomniana już wielokrotnie kolejka wywozi na szczyt nie tylko narciarzy i kolarzy, ale również turytów poruszających się pieszo. Podróż zamykanym wagonikiem zabiera 5.5 min, a ceny biletów prezentują się następująco:

    bilet góra-dół – normalny 18 zł, ulgowy 15 zł

    bilet w jedną stronę – normalny 13 zł, ulgowy 10 zł

    Kolej, mająca swój początek w Międzybrodziu Żywieckim, kursuje przez cały rok. W okolicy pierwszej stacji zlokalizowana jest nie lada atrakcja dla dzieci i dorosłych, w postaci parku linowego. Goście mają do wyboru różne trasy, zarówno przeznaczone dla zaawansowanych i silnych osób, jak i dla amatorów oraz dzieci.

  • Szlakiem turystycznym – na Górę Żar prowadzą dwa główne szlaki. Jeden z nich do Mały Szlak Beskidzki, czerwony szlak, prowadzący od zapory w Porąbce, przez Górę Żar, Przełęcz Isepnicką, aż do Przełęczy Kocierskiej. Oczywiście można przejść jedynie część trasy prowadzącą na Żar, niemniej warto przebyć całą drogę, ze względu na różnorodne, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Pokonanie trasy od pierwszego do ostatniego punktu zabiera około 4 h. Drugi szlak prowadzący na Górę Żar ma kolor zielony, a zaczyna się przy parkingu w Międzybrodziu Żywieckim.

  • Drogą asfaltową – już od niemal 40 lat, na sam szczyt Góry Żar prowadzi droga asfaltowa. Obecnie poruszać się nią mogą jedynie samochody uprzywilejowane. Zakaz wjazdu dla aut osobowych obowiązuje od momentu powstania kolei linowo-terenowej. Niemniej turyści mogą pokonać drogę pieszo.

Poprzedni artykułW Sercu Sudetów – z wizytą w Kotlinie Kłodzkiej
Następny artykułCo podziwiać w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj