Ojcowski Park Narodowy. Dlaczego warto go zwiedzić?

W województwie małopolskim czeka na nas malownicza okolica, idealna na rodzinne wycieczki. To Ojcowski Park Narodowy – zachwycający niespotykaną przyrodą i unikatowym klimatem. Dlaczego warto się do niego wybrać? Sprawdź!

Ojcowski Park Narodowy – historia

Powstał w 1956 roku na terenie województwa małopolskiego. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przegina, Wielka Wieś, Sułoszowa. OPN obejmuje środkową część Doliny Prądnika, jak również część Doliny Sąspowskiej.

Zanim OPN oficjalnie powstał, jego teren ponosił niewyobrażalne straty. W XIX wieku masowo wycinano drzewa i rozkopywano jaskinie, bez uwagi na szkody, jakie ponieść miała tamtejsza przyroda. Dopiero pod koniec XIX wieku powstało muzeum regionalne w Ojcowie. Na założenie oficjalnego, chronionego prawem rezerwatu trzeba było czekać aż do czasów powojennych.

Ojcowski Park Narodowy – zabytki

Na terenie parku znajdziemy nie tylko przyrodnicze ewenementy, ale i zabytki. Warte zobaczenia obiekty to przede wszystkim:

 • Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie
 • Późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale
 • Kaplica „Na Wodzie”
 • Pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku

Warto odwiedzić również Muzeum OPN.

Obiekty przyrodnicze

Nie da się ukryć, że to, co wyróżnia Ojcowski Park Narodowy to przede wszystkim oryginalna przyroda. Dolinna forma ukształtowania terenu, wąwozy, terasy i jary czynią z niego bardzo malowniczy obszar, który trudno pomylić z innym. Skalne formacje, które napotkamy podczas przechadzki po parku to:

 • Maczuga Herkulesa
 • Jaskinia Łokietka
 • Brama Krakowska
 • Jaskinia Ciemna
 • Rękawica
 • Igła Deotymy
 • Panieńskie Skały
 • Skały Kawalerskie

Roślinność

Na terenie OPN mamy okazję obserwować szereg roślin, w tym również tych reliktowych. To wyjątkowe połączenie roślinności górskiej i stepowej, jak również różnego typu lasów. OPN to także dobre miejsce na to, by wybrać się na grzybobranie – szacuje się, że występuje tu około 1200 odmian grzybów.

Zwierzęta

Symbolem OPN jest nietoperz – nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę jaskinie, które na terenie parku możemy spotkać. Poza tym, żyje tu zwierzyna typowo leśna: sarny, dziki, zające, bobry, gronostaje, borsuki. OPN jest miejscem występowania aż 120 gatunków ptactwa, w ym m.in. bociana czarnego, sowy uszatej, jastrzębia gołębiarza. Żyje tu pokaźne grono gad ów i płazów, zaś w wodach Prądnika – pstrągi potokowe i tęczowe.  W specjalnie wyznaczonych strefach możemy złowić ryby samodzielnie, a następnie je zakupić.

Dla rodzin i wpsinaczy

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na wycieczki rodzinne. Poza dziewiczą przyrodą, nietrudno tu o miejsca, w których można zatrzymać się na odpoczynek, napić się kawy oraz coś przekąsić. Polecamy tę okolicę wszystkim miłośnikom weekendowych wypadów, jak i zaprawionym wspinaczom – znajdziecie tu także ścianki wspinaczkowe!

 

Poprzedni artykułGdzie zabrać dzieciaki? 4 pomysły na wycieczki szkolne
Następny artykułEuropa Wschodnia i ciekawe wycieczki – Ukraina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here