(O)błędne skały w parku narodowym gór stołowych

Niespotykane kształty skałek, erozja piaskowców, unikalna rzeźba terenu – to właśnie wyróżnia Park Narodowy Gór Stołowych. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce.

100 ml lat temu na terenie Gór Stołowych znajdowało się morze. Dzisiejszy wygląd tego terenu jest wynikiem erozji płyt osadowych oraz ruchów piętrzących.

 

Wspinajmy się!

Park Narodowy Gór Stołowych to nie lada gratka dla wspinaczy. Niesamowite formy skalne i piękny krajobraz zachęcają do wspinaczki. Gdzie można się wspinać? Dokładna mapa z wyznaczonymi miejscami sporządzana jest przez dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych, a wśród nich są:

– Szczeliniec Wielki,

– Radkowskie Skały,

– Filary Skalne,

– Narożnik.

 

Najpiękniejsze miejsca

Będąc w Parku Narodowym Gór Stołowych nie możesz ominąć tych atrakcji.

1. Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wierzchołek jest płaski dzięki czemu znajduje się na nim kilka punktów widokowych. Przy sprzyjających warunkach możemy stamtąd dojrzeć całe pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na górę można wejść po kamiennych stopniach, jest ich około 600, a wspinanie się zajmuje 40 minut. Wierzchołek to powstały w naturalny sposób labirynt. Niesamowite, znajdujące się tam, formy skalne przypominają m.in.: wielbłąda, kwokę, małpoluda. Ciekawym miejscem jest tzw. Piekiełko gdzie wytworzył się mikroklimat. W tym korytarzu śnieg utrzymuje się nawet w lipcu.

2. Błędne Skały. Około 22 ha Parku Narodowego Gór Stołowych zajmują Błędne Skały. To wspaniałe miejsce gdzie występują wyjątkowe formy skalne powstałe w wyniku wietrzenia piaskowca. Skały tworzą urokliwy labirynt gdzie momentami skały oddzielone są od siebie jedynie o kilkadziesiąt centymetrów. W tym osobliwym labiryncie kręcono film „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Nie zabrakło tam również punktu widokowego skąd przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Karkonosze.

3. Radkowskie Skały i Filary Skalne. Chcesz zobaczyć filary skalne wznoszące się nawet na wysokość 100 m? Radkowskie Skały wraz z Filarami Skalnymi tworzą niesamowity krajobraz w środkowej części Gór Stołowych. Baszty skalne porozdzielane są tunelami, szczelinami i stromymi żlebami. To jedno z najpiękniejszych miejsc Parku Narodowego Gór Stołowych.

4. Sawanna Afrykańska. Tak właśnie nazywane są Łężyckie Skałki. Ta niesamowita rozległa łąka swym wyglądem przypomina sawannę. Pojedyncze porozrzucane skałki, rozłożyste drzewa i wysoka trawa tworzą niespotykany w Polsce widok. Teren ten został objęty ścisłą ochroną ze względu na unikatowy krajobraz oraz występującą tam florę.

Poprzedni artykułKarkonoski Park Narodowy
Następny artykułParki Narodowe w Sudetach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj