Nosal – przedsmak Tatr

Położony między Doliną Bystrej i Doliną Olczyską, nad Kuźnicami, Nosal, to świetny pomysł na początek tygodniowego urlopu w Tatrach. Wznosi się ona na wysokość 1206m n. p. m. i stanowi zakończenie północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Z wierzchołka roztaczają się przepiękne widoki na Czerwone Wierchy oraz Giewont.

Na Nosal najłatwiej dostać się od strony Kuźnic. Podejście od tej strony jest mniej strome i niezbyt męczące. Na początku poruszamy się niebieskim szlakiem przez Boczań aż do Doliny Gąsienicowej. Po chwili niebieski szlak odbija w prawo, my zaś wędrujemy zielonym do Nosalowej Przełęczy, skąd mamy już prostą drogę na szczyt, gdzie zapewne spotkamy wiele rodzin z dziećmi.

Szczyt Nosala jest dosyć rozległy i skalisty, co czyni go doskonałym miejscem na urządzenie sobie chwili odpoczynku. Można usiąść na skałkach i spędzić chwilę czasu na podziwianiu widoków, przy czym nie wolno jednak zapomnieć o ostrożności, bo zachodnie zbocza są bardzo strome.

Doskonały początek

Wycieczka na Nosal to około pół godziny marszu w górę i drugie pół w dół. Wygodne położenie i stosunkowo prosta trasa sprawiają, że jest to doskonały cel dla turystów, którzy przyjeżdżają do Zakopanego na przykład piątkowym popołudniem i jeszcze tego samego dnia chcieliby zanurzyć się w tatrzańskim klimacie.

Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, bo choć szlak jest dosyć zatłoczony, to nie powinien sprawiać problemów nawet najmłodszym, a widok z wierzchołka warty jest tej krótkiej, aczkolwiek bardzo przyjemnej wyprawy, zwłaszcza że u stóp Nosala od strony Kuźnic możemy zrobić sobie przyjemną przerwę nad potokiem.

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że Nosal to miejsce popularne niegdyś wśród taterników. Na jego zachodnich ścianach znajduje się około 30 dróg do wspinania się, na których trenowali również ratownicy TOPR. W tej chwili wspinaczka po ścianach Nosala jest jednak zakazana przez Tatrzański Park Narodowy.

Z kolei jeśli chodzi o geologię, Nosal zbudowany jest z wapieni i dolomitów. Najwyższe ściany wznoszą się od strony zachodniej, a od strony wschodniej znajduje się mniejszy pas skał, zwany Piórem. Na obszarze zalesionym występują buki i sosny zwyczajne, a także sztucznie wprowadzona sosna czarna.

Nosal jest również popularny wśród narciarzy – na zalesionym północnym stoku znajduje się, wyposażone w kilka wyciągów, Centrum Narciarskie Nosal. Od górnej stacji wyciągu przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic biegnie nartostrada – w sezonie zimowym można korzystać tu z długiej na 450 metrów, stromej trasy czarnej oraz kilku krótkich i łatwych trasach dla początkujących.

Poprzedni artykułSzlaki turystyczne w polskich Tatrach
Następny artykułTatry wysokie