Nocleg w górach: namiot, kwatery, apartamenty i schroniska

Nie oszukujmy się – co najmniej połowa kosztu przeciętnego urlopu to noclegi. Nic więc dziwnego, że właśnie ten element przygotowań do wakacji jest dla wielu z nas zdecydowanie najważniejszy i właśnie na nim skupiamy się przy organizacji wypoczynku najbardziej. Czym się kierować, wybierając sposób nocowania i miejsce, w którym będziemy wypoczywać po męczących wędrówkach?

Klimat i pogoda

Rzecz jasna wiele zależy od tego gdzie i kiedy się wybieramy. To prawda, że w środku typowego polskiego lata praktycznie każda forma noclegu sprawdzi się wyśmienicie, ale piękna pogoda nie trwa niestety wiecznie. Oto przykładowe sytuacje, gdy odpowiedni dobór miejsca noclegu jest bardzo ważny:

  • Kiedy wybieramy się w góry na przełomie lata i jesieni, noce są tam zimne i spanie w namiocie nie wchodzi w grę albo jest bardzo nieprzyjemne.
  • Podobnie gdy trafimy akurat na okres deszczowy – wówczas komfort odpoczynku jest bardzo zaniżony, więc urlop może się po prostu nie udać.

Gdzie spać?

Prawdopodobnie najciekawszym wyzwaniem dla turysty górskiego jest spanie w schroniskach na szlaku. Takie rozwiązanie jest z całą pewnością świetną przygodą, ale w takiej sytuacji musimy zazwyczaj nie tylko nosić ze sobą wszystkie bagaże, ale często odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg – na przykład tatrzańskie schronisko nad Morskim Okiem oblegane jest przez turystów praktycznie przez całe lato. Oczywiście wiele schronisk umożliwia nam, w przypadku braku wolnych pokoi, spanie na podłodze z własnym śpiworem.

Najpowszechniejszym rozwiązaniem są jednak różnego rodzaju apartamenty i pokoje gościnne. Zarówno dzięki opiniom naszych znajomych, jak i ofertom znalezionym w internecie, bez trudu powinniśmy znaleźć wiele domów wczasowych i pensjonatów, które oferują nie tylko stosunkowo atrakcyjne ceny, ale też wysoki komfort wypoczynku, tak ważny po powrocie z długiej wędrówki po górach.

Warto zwrócić uwagę, że w Tatrach apartamenty do wynajęcia znajdziemy praktycznie wszędzie. Nie tylko Zakopane pełne jest domów wczasowych i pensjonatów – wiele osób wypoczywa także w pobliskich miejscowościach: Kościelisko, Murzasichle, Jaszczurówka, Małe Ciche.

Nie brakuje dziś także turystów, którzy decydują się na wyjazd w Tatry z własnym namiotem. Niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, czy środkami komunikacji zbiorowej, namiot daje nam na pewno bardzo dużą swobodę – dzięki niemu nie musimy zawczasu rezerwować noclegu i w każdej chwili możemy przenieść się z jednego miejsca w zupełnie inne.

Minusem spania pod namiotem jest oczywiście brak komfortu, a nieskuteczny wypoczynek przed długą wyprawą w góry może doprowadzić do tego, że będziemy po prostu zmęczeni i nie do końca będziemy potrafili docenić to, co oferują nam góry.

Co wybrać?

Oczywiście każdy z nas ma nieco inne potrzeby i inną kwotę do wydania na wakacje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pogoda w górach może być bardzo różna, a jeśli planujemy urlop na wiele tygodni do przodu, tym bardziej konieczne jest znalezienie takiego noclegu, by nawet pomimo złej pogody odpocząć i skorzystać z górskiego klimatu.

Poprzedni artykułZnane marki: The North Face
Następny artykułPieniny okiem turysty