Nauka jazdy na nartach – w jakim wieku ją rozpocząć

Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają wpatrzeni w ekrany telefonów. Tymczasem aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na nudę i jednocześnie zapobiega powstawaniu poważnych problemów zdrowotnych. W sezonie zimowym jedną z najlepszych aktywności, także dla najmłodszych, jest nauka jazdy na nartach. Spędzając czas na świeżym powietrzu i jednocześnie intensywnie ćwicząc wyzwala się duże ilości endorfin, a także wspomaga rozwój psychofizyczny. Wyprawa na narty z dziećmi nie musi oznaczać wielogodzinnych podróży, bo świetnie przygotowane stoki są zdecydowanie bliżej niż myślisz.

W jakim wieku dzieci mogą zacząć naukę jazdy na nartach?

To często pojawiające się pytanie ma prostą odpowiedź. Naukowcy i lekarze pozostają zgodni, że wszystko zależy tu od zdolności ruchowych i sprawności fizycznej malucha. Są dzieci, które „urodziły się z deskami na nogach” i pierwsze przygody z szusowaniem mają za sobą po tym, gdy ledwie zaczęły chodzić. Jednak profesjonalni instruktorzy twierdzą, że nauka jazdy na nartach może zacząć się na poważnie w wieku trzech lat. Wynika to z faktu, że dziecko w tym wieku ma już dość dobrze rozwiniętą małą i dużą motorykę, a także potrafi rozumieć komunikaty i komendy instruktora. Nieco inaczej sprawa ma się z jazdą na desce snowboardowej. Specjaliści twierdzą, że naukę mogą rozpocząć dopiero dzieci w wieku sześciu lat.

Małe dzieci uczą się jazdy na nartach dużo szybciej niż dorośli. Mniej boją się też upadków i urazów, które często blokują psychicznie starszych adeptów białego szaleństwa. Jeśli w pobliżu jest odpowiedni stok do nauki jazdy i sprzyjające warunki pogodowe, warto z nich skorzystać, aby pozwolić milusińskim zapoznać się z tym sportem. Okazuje się, że na narty można pojechać nawet blisko Warszawy. Miejscem, gdzie można wybrać się na narty z dziećmi jest Szwajcaria Bałtowska. To niezwykłe miejsce pozwala cieszyć się urokami narciarstwa i spędzić czas z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Jak przygotować się do pierwszej jazdy?

Zanim zdecydujemy się na zakup nart dla dzieci, lepiej jest sprawdzić czy taka atrakcja im się spodoba. Niewłaściwe rozpoczęcie nauki może zniechęcić najmłodszych do kolejnych prób i wtedy cały wydatek okaże się niepotrzebny. Jeśli dziecko nie będzie jeździć przez cały sezon, dużo lepiej jest wypożyczyć sprzęt na miejscu. Wykwalifikowani instruktorzy pomogą dobrać odpowiednią długość nart, buty i wszelkie inne elementy osprzętu. Biorąc pod uwagę, jak szybko rosną dzieci, nowy sprzęt trzeba byłoby kupować co sezon. Dlatego opcja wypożyczenia wydaje znacznie sensowniejsza.

Przygotowując się do wyjazdu na narty z dziećmi, trzeba zadbać o ich odpowiedni ubiór. Maluchy wyziębiają się znacznie szybciej niż dorośli. Ich ubranie powinno być zarówno ciepłe, nieprzemakalne i jednocześnie oddychające. Biorąc pod uwagę, że dzieci, zwłaszcza na początku, będą częściej leżeć na śniegu niż jeździć, warto o tym pamiętać. Z czasem i rosnącymi umiejętnościami, można pomyśleć o zmianach w odzieży.

Dobierając spodnie i kurtkę warto sprawdzić czy mają klejone szwy i zamki zabezpieczone przed wilgocią i dostaniem się śniegu. Spodnie powinny mieć nogawki z wewnętrznym mankietem, które zapobiegną wpadaniu śniegu do butów. Nie warto tutaj oszczędzać, ale też nie należy popadać w przesadę. Na szczęście w ofertach sklepów sportowych jest dużo strojów spełniających potrzebne kryteria w niewygórowanych cenach.

Koniecznie trzeba zadbać o dobór wygodnych butów i odpowiednich skarpet. Dzieci wybierające się na narty powinny nosić skarpetki sportowe, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i jednocześnie utrzymać ciepło. Okazuje się, że grube babcine skarpety nie sprawdzają się podczas jazdy na nartach.

Podczas nauki jazdy na nartach trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dzieci do lat szesnastu powinny obowiązkowo nosić kaski. Wielu rodziców wydaje się zapominać, że nie wolno nakładać ich na czapki, bo zmniejszają wtedy swoją skuteczność, a także mogą zsunąć się na oczy podczas jazdy. Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

Ostatnim elementem, który powinien znaleźć się w wyposażeniu dziecka, są gogle. Są niezwykle przydatne podczas opadów śniegu, a także chronią przed zimnem i promieniami słonecznymi. Muszą być odpowiednio dopasowane do głowy i kasku dziecka. Jeżeli maluch nosi okulary, to bez problemu da się znaleźć gogle o wielkości pozwalającej nosić je pod nimi. Oczywiście można korzystać z soczewek kontaktowych, ale nie każdy maluch umie czy chce je zakładać.

Początki przyjemności

Początkujący narciarze zaczynają od jazdy tzw. pługiem. Polega ona na szerokim rozstawieniu nart z tyłu i zbliżeniu ich z przodu. Wywierając nacisk na krawędzie nart, zwiększa się opór i łatwiej jest kontrolować prędkość zjazdu. Instruktorzy uczą dzieci równomiernego rozkładania ciężaru i nie pochylaniu się do przodu lub do tyłu. Dzieci zaczynające naukę jazdy na nartach powinni zaczynać naukę bez kijków. Wynika to z tego, że przy upadaniu odruchowo podpieramy się ręką. Może to prowadzić do groźnych urazów.

Poprzedni artykułGrupowe wyjazdy na narty – oferta, której nie możesz przegapić!
Następny artykułWyjazd na narty – świetna zabawa dla całej rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj