Narty czy snowboard – co dla początkującego?

Narty czy snowboard – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, co wybrać narty czy snowboard to w dużej mierze kwestia indywidualna. Sporty te więcej łączy, niż dzieli. Tradycyjnie snowboard postrzegany jest jako sport dla ludzi młodych. Narty kojarzą się częściej z rodzinnymi wyjazdami lub sportem dla ludzi dojrzałych. Są to jednak wyłącznie stereotypy, które przełamać może jedna wycieczka na stok. Obu tych sportów możemy próbować niezależnie od wieku. Jedynym wyjątkiem są małe dzieci, o czym napisaliśmy nieco niżej. 

Narty czy snowboard co jest łatwiejsze?

Co jest łatwiejsze, jazda na nartach czy na snowboardzie? I tu zdania są podzielone. Wiele osób uważa, że jazda na nartach jest łatwiejsza. Przekonanie to wynika głównie z tego, że na snowboardzie obie nogi mamy unieruchomione. Powoduje to często dyskomfort u osób początkujących. Z tego samego względu początkujący snowboardzista musi się liczyć z nieco większą liczbą upadków niż osoba, która zaczyna jeździć na nartach. Dodatkową przewagą początkującego narciarza są kijki. W krytycznym momencie możemy użyć ich do utrzymania równowagi i uniknięcia upadku. Natomiast snowboardzista musi polegać wyłącznie na balansowaniu ciałem i równowadze.

Jeśli zastanawiamy się, który z zimowych sportów będzie bardziej odpowiedni dla dziecka, należy wspomnieć o jednej istotnej kwestii. Pierwsze kroki na nartach mogą stawiać już dzieci nawet w wieku 3 lat. Natomiast ze względu na nienaturalną pozycję w czasie jazdy i wymaganą rozwiniętą koordynację ruchową, jazdę na snowboardzie zaleca się dopiero dzieciom w wieku 5 – 6 lat.

Co jest bezpieczniejsze narty czy snowboard?

Odpowiadając sobie na pytanie, co będzie dla nas lepsze narty czy snowboard, warto również zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że sporty zimowe niosą ze sobą ryzyko kontuzji. Co jest więc bezpieczniejsze, narty czy snowboard? 

W przypadku jazdy na nartach szczególnie podatne na kontuzje są kolana. To właśnie kolana są najbardziej zaangażowane w czasie jazdy. I to ta część ciała jest najbardziej narażona na uszkodzenia w momencie upadku lub zderzenia z innym narciarzem. Poza ostrożnością i zdrowym rozsądkiem ryzyko kontuzji możemy zniwelować również przez odpowiednie przygotowanie fizyczne. Treningi przed wyjazdem na narty warto rozpocząć już kilka tygodni wcześniej. Powinniśmy skupić się na ćwiczeniach zwiększających ogólną wydolność organizmu oraz takich, które wzmocnią mięśnie nóg (szczególnie ud) oraz uelastycznią stawy. 

Sprawdźmy też, na co musimy się przygotować, jeśli pojedynek narty czy snowboard wygrała jednak deska. Snowboardzista na stoku narażony jest głównie na kontuzje wynikające z upadków – stłuczenia lub nawet złamania. Wcześniejszy trening, mimo że wskazany, nie uchroni nas przed takimi urazami. Aby jazda na snowboardzie była bezpieczna, powinniśmy postawić na ochraniacze i stabilizatory. Szczególnie popularne wśród snowboardzistów są rękawice snowboardowe z usztywnieniem nadgarstka czy ochraniacze kręgosłupa, tak zwane żółwiki.

Trudno jasno określić czy bezpieczniejsze są narty, czy snowboard. W obu przypadkach najważniejsza jest rozwaga, zdrowy rozsądek i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na stoku. Dla osób zaczynających jazdę na nartach czy snowboardzie dużą pomocą będą lekcję z doświadczonym instruktorem. 

Co jest droższe – narty czy snowboard?

Kwestie finansowe nie powinny mieć dużego wpływu na to, czy wybrać narty, czy snowboard. Buty snowboardowe i buty narciarskie to podobny wydatek. Odwiedzając sklep ze sprzętem narciarskim, musimy liczyć się z podobnymi kosztami, zarówno w przypadku nart, jak i deski. Jeśli stać nas na zakup nart z akcesoriami, stać na również na zakup deski snowboardowej.

Zarówno narciarstwo, jak i snowboarding mają ze sobą wiele wspólnego. Jeśli nadal nie wiecie, na co się zdecydować, najlepiej spróbujcie obu tych sportów. W ten sposób przekonacie się, który z nich daje większą satysfakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here