Jaki namiot turystyczny wybrać ?

Wybieracie się na wycieczkę i postanowiliście spać w namiocie? Świetny pomysł. Jest w tym coś tak niezwykłego, że wiele osób uzależnia się od tego typu noclegów i nie wyobraża sobie, żeby podróżować inaczej.

Mój pierwszy namiot turystyczny

Zakup własnego namiotu turystycznego nie jest już tak ekscytujący gdy zaczniemy przeglądać tysiące ofert. Dobrze jest wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając namiot turystyczny.

Namiot przede wszystkim jest miejscem do spania. Czyli ma być sucho, bezpiecznie i wygodnie. Przydałaby się również dobra wentylacja i miejsce na najcenniejsze rzeczy.

Namiot to nie basen

Wybierając namiot turystyczny pamiętajcie, że trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Dlatego tak ważne jest, żeby namiot nie przemakał podczas opadów.

Po pierwsze namiot musi posiadać tropik (tak, nadal zdarzają się tanie modele bez tropiku) z nieprzemakalnego materiału. Nieprzemakalność wyrażona jest minimetrach słupa wody. Materiał powinien wytrzymywać minimum 2000 mm, a im więcej tym lepiej. Pamiętajcie, że podłoga musi być jeszcze bardziej wytrzymała, gdyż dodatkowo działamy na nią własnym ciężarem.

Za wodoszczelność namiotu turystycznego odpowiadają również szwy. Najlepiej, żeby były podwójne i podklejone.

Poza tym dobrze, żeby tropik był niezależny od sypialni. Dzięki temu w upalne dni nie zablokujemy przepływu powietrza.

Namiot idealny

Dobrze gdy namiot posiada wolno stojąca konstrukcję. Pozwala ona na rozbicie namiotu na każdej powierzchni, nawet tam gdzie nie zdołamy wbić śledzi np. na betonie.

Taka konstrukcja przyda nam się również gdy będziemy chcieli postawić namiot w pokoju chroniąc się przed komarami.

Bardzo ważna jest, wspomniana już wcześniej, wentylacja. Zapobiegnie ona nadmiernemu osadzaniu się wilgoci na suficie namiotu. Bez odpowiedniej wentylacji możemy być pewni, że nad ranem obudzi nas kapiąca na twarz woda.

Możemy zdecydować się również na namiot z dwoma wejściami, które w dzień pozwolą dobrze przewietrzyć wnętrze.

Wytrzymały i lekki

Zanim kupicie namiot turystyczny koniecznie sprawdźcie ile waży. Weźcie pod uwagę czy będziecie go nosić na plecach czy może przymocujecie do roweru. Im mniejsze obciążenie podczas wędrówki tym lepiej. Namiot o wadze 1,5 kg nie będzie za mocno ciążył. Jednak dodatkowe kilka kilogramów po całym dniu zaczniecie bardzo odczuwać.

Wielkość namiotu to indywidualna sprawa, zastanówcie się w ile osób będziecie najczęściej podróżować. Lepiej kupić mniejszy i czasem zabrać dwa namioty niż na wyprawę w dwójkę dźwigać niepotrzebne kilogramy.

Ciekawym rozwiązaniem jest również samorozkładający się namiot, który bez żadnego wysiłku stanie gotowy do użycia w kilka sekund.

Poprzedni artykułUwaga na zagrożenia lawinowe w górach
Następny artykułJak wybrać buty wspinaczkowe w góry ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj