Największe atrakcje tatrzańskiego parku narodowego

Tatry są jedynym w Polsce masywem o charakterze alpejskim. Stąd budzą wyjątkowy zachwyt ich ostre granie, kotły polodowcowe, urwiste turnie i kominy. Jednocześnie mają malownicze doliny i polany, na których wypasa się owce.

W Polsce tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym możemy zaobserwować charakterystyczną piętrowość:

– regiel dolny,

– regiel górny,

– kosodrzewina,

– hale,

– turnie.

 

Wspiąć się na najwyższy szczyt

Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki, najwyższy z nich znajduje się po słowackiej stronie. Po polskiej stronie znajduje się średni wierzchołek liczący 2499 m n.p.m. i jest on najwyższym szczytem Polski.

Jest to jeden z najczęściej zdobywanych szczytów w Tatrzańskim Parku Narodowym. Podejście jest dobrze ubezpieczone łańcuchami jednak wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i turystycznego.

Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej panoramie widoczniej ze szczytu. Przy odpowiednich warunkach widoczność sięga 100 km. Widać nie tylko szczyty tatrzańskie, jeziora, ale nawet Kraków! Rysy należą nie tylko do Korony Gór Polski, ale również do Korony Europy.

 

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jezioro jest malowniczo położone w misie skalnej wydrążonej przez lodowce.

Przy Morskim Oku znajduje się jedno z najstarszych schronisk tatrzańskich. To wyjątkowe schronisko uznane za zabytkowe jest punktem wyjście do wycieczek na Rysy.

Morsie Oko jest głównym celem wycieczek w Tatrzańskim Parku Narodowym. Otoczone przez najwyższe szczyty Tatr przyciąga tłumy turystów.

 

Królowa Polskich Wodospadów

Siklawa to największy wodospad w Polsce. Położony w Dolinie Roztoki zachwyca swoimi rozmiarami. Ma wysokość ok. 70 metrów. W zależności od poziomu wody wypływa dwoma, trzema lub czterema strugami.

Wodospad szczególnie zapiera dech w piersiach w słoneczne dni, gdy unoszące się nad nim kropelki wody tworzą tęcze.

 

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to kolejne urokliwe miejsce w Tatrzańskim Parku Narodowym. To najrozleglejsza dolina polskich gór wysokich. Malowniczo otoczona szczytami górskim nabiera jeszcze większego uroku dzięki olbrzymim stawą.

Te pięć stawów to: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Największy z nich – Wielki Staw zajmuję obszar 34,1 ha. Szlakiem dojdziemy do pierwszych czterech stawów ostatni zobaczymy z oddali.

Poprzedni artykułPrzepiękny Pieniński Park Narodowy
Następny artykułJak przejść Orlą Perć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj