Poznaj najgroźniejsze ośmiotysięczniki

Uzależniają, przyciągają i niejednokrotnie – zabijają. Najwyższe góry od wieków stanowią słabość wielu odkrywców. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę pięciu, najgroźniejszych ośmiotysięczników, z którymi wciąż liczni śmiałkowie decydują się mierzyć.

Na co naraża się człowiek, który wspina się na ekstremalne wysokości? Zagrożeniem jest przede wszystkim choroba wysokościowa, objawiająca się problemami z oddychaniem, krążeniem i koordynacją. Długotrwałe przebywanie w tzw. strefie śmierci grozi utratą życia, o czym przekonali się już liczni pasjonaci himalaizmu. Na samym Mount Everest spoczywa około 200 ciał osób, które zdecydowały się na jego zdobycie.

Poniżej prezentujemy listę gór uważanych za najbardziej mordercze. Uwaga: najgroźniejsze nie znaczy najwyższe – czasem większe znaczenie mają warunki panujące na danym terenie, czy też stromość góry.

1. Nanga Parbat (8 125 m)

Nazywana “ludojadem” skrywa wiele zagrożeń, które czyhają na wspinaczy. Góra wymaga profesjonalnego wyposażenia technicznego, wytrzymałości oraz doświadczenia. Zdobyto ją dopiero w 1953 roku, co poprzedziło ponad 30 śmierci.

Do 2016 Nanga Parbat pozostawała górą niezdobytą zimą. 26 lutego 2016 zmienił to Simone Moro wraz  z Alexem Txikonem i Alim Sadparą.

W 2018 roku góra “ludojad” pochłonęła życie polskiego wspinacza – Tomasza Mackiewicza.

2.  K2 (8 611 m)

Choć to drugi najwyższy szczyt świata, wspinaczka na niego jest znacznie trudniejsza, niż na Mount Everest. Ekstremalne warunki – temperatura sięgająca -50 stopni Celsjusza, huragan i lawiny spowodowały tu liczne wypadki zakończone tragicznie. K2 to jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Wanda Rutkiewicz – Polka – zdobyła go jako pierwsza kobieta w historii.

3. Kanczendzonga (8 586 m)

Jej kopułę szczytową tworzy 5 szczytów – wejście na górę jest wyjątkowo trudne. Występują tu porywiste wiatry, lawiny i niskie temperatury. Zimą po raz pierwszy zdobyli ją Jerzy Kukuczka oraz Krzysztof Wielicki w 1986 roku. Podczas tej samej wyprawy, życie stracił inny himalaista – Andrzej Czok.

Kanczendzonga to także miejsce śmierci wybitnej, polskiej himalaistki – Wandy Rutkiewicz.

4. Gaszerbrum I (8 080 m)

To bardzo trudny technicznie szczyt, który zimą udało zdobyć się dopiero w 2012 roku – dokonali tego Adam Bielecki i Janusz Gołąb.

Gaszerbrum I zwany jest również K5 i wchodzi w skład siedmiu Gaszerbrumów, spośród których jest najwyższy.

5. Annapurna I

Szacuje się, że Annapurna I to miejsce 1/3 wszystkich wspinaczy, którzy decydują się z nią zmierzyć. Współczynnik śmiertelności na tym szczycie wynosi aż 34%. W 2014 roku po serii lawin na jej stokach zginęło nieomal 40 osób.

Mimo, że spośród wszystkich ośmiotysięczników Annapurna I uznawana jest za najgroźniejszy, była pierwszą tak wysoką górą zdobytą przez człowieka.

 

Poprzedni artykuł5 najdziwniejszych hoteli w Polsce
Następny artykułRohacze – najpiękniejsze szczyty Tatr Zachodnich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj