Muzeum tatrzańskie – dlaczego musisz je zwiedzić?

Samo w sobie jest zabytkiem a to, co skrywa, każdego pasjonata gór z pewnością chwyci za serce. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to obowiązkowy punkt na trasie turystycznej. Jeśli jeszcze go nie zwiedziłeś przeczytaj, co czeka na ciebie w tym wyjątkowym miejscu.

Muzeum Tatrzańskie – historia

Idea stworzenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w 1888 roku z inicjatywy Tytusa Chałubińskiego. Rozpoczęło się od gromadzenia eksponatów, które były przechowywane w wynajętym pomieszczeniu na Krupówkach. W roku 1892 wybudowano osobną siedzibę muzeum, co umożliwiły darowizny. Budowę nowego gmachu rozpoczęto w 1913 roku, co przerwała I wojna światowa. Prace zostały zakończone w 1920 roku.

Na przestrzeni kolejnych dekad, muzeum przeszło wiele perturbacji w związku z niestabilną sytuacją polityczną, a także licznymi głosami krytyki, które dotyczyły m.in. przypadkowości kompletowania zbiorów. Na jego losy pozytywnie wpłynęła postać Juliusza Zborowskiego, zarządzającego muzeum w latach 60-tych. Ten okres to czas dynamicznego rozwoju muzeum i wzbogacania go o wartościowe eksponaty.

Na przestrzeni ponad stu lat Muzeum Tatrzańskie związało się z wieloma, historycznymi postaciami, wyrabiając sobie renomę i klimat, którego nie znajdziesz w żadnym, innym, górskim muzeum. Placówka posiada kilka filii – każda umiejscowiona w zabytkowej, nietuzinkowej budowli.

Wystawy

W muzeum obejrzysz wiele ciekawych wystaw stałych i czasowych. W gmachu głównym czekają wystawy takie jak historyczna, etnograficzna i przyrodnicza. Filie muzeum tworzą zabytkowe budynki, w tym Muzeum Stylu Zakopiańskiego i wiele innych.

Wystawy czasowe to doskonała okazja, by śledzić twórczość nowych artystów.

Zajęcia edukacyjne

Muzeum Tatrzańskie to również idealne miejsce, by nabyć wiedzę historyczną. Odbywają się tu warsztaty i lekcje dla młodzieży, istnieje możliwość zwiedzania obiektów wraz z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego

Ceny biletów uzależnione są od fili muzeum. Gmach główny oferuje bilety normalne w cenie 7,00 zł i ulgowe w cenie 5,50 zł.

Dokładne informacje na temat cen i godzin otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego.

Poprzedni artykułWielkanoc w górach – jak górale ją obchodzą?
Następny artykułCo dzieje się z organizmem na dużych wysokościach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj