Mount Everest. Obiekt westchnień i cmentarzysko

George Mallory, jeden z najwybitniejszych himalaistów międzywojnia na pytanie, dlaczego chce zdobyć Mount Everest odpowiedział „ponieważ istnieje”. Ta maksyma przyświeca do dziś setkom wspinaczy, choć niejeden z nich – zresztą jak sam legendarny Mallory – przypłacili pasję życiem.

Mount Everest – podstawowe informacje

Najwyższy szczyt Ziemi ma wysokość 8848m n.p.m. i mieści się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Tybetu. Do połowy XIX wieku nosił nazwę „Szczyt XV” – później na część walijskiego geodety, George’a Everest zyskał miano Mount Everest.

W języku tybetańskim, nazwa odnosi się do Bogini-Ziemi, zaś po nepalsku nazwa góry znaczy „Czoło Nieba”.

Zdobycie szczytu

George Mallory

Oficjalnym, pierwszym zdobywcą Mount Everest są E. Hillary oraz T. Norgay, którzy weszli na niego w 1953 roku. Z pionierskim zdobyciem szczytu wiąże się jednak kilka spekulacji. W 1999 roku bowiem, po niemal 75 latach od nieudanej ekspedycji, na Evereście znaleziono zwłoki George’a Mallory’ego – brytyjskiego alpinisty i historyka. Przy zmumifikowanym ciele nie znaleziono jednak aparatu fotograficznego, który mógłby potwierdzić zdobycie szczytu. To jednak pewne, że Mallory zabrał aparat na ekspedycję, by uwiecznić swoje osiągnięcie. Przedmiot ten poszukiwany jest do dziś, będąc nazywanym “Świętym Graalem Everestu”. Przyczyna śmierci Mallory’ego jak i to, czy zdobył Mount Everest jako pierwszy człowiek w dziejach najpewniej pozostaną tajemnicą.

Ciała na Mount Everest?

Choć niezliczona ilość ekspedycji zdobyła najwyższy szczyt świata, nadal mają miejsce wypadki skutkujące tragediami himalaistów. Na Mount Everest spoczywa około 200 ciał osób, które zmarły w trakcie wyprawy – najczęściej z wychłodzenia lub choroby wysokościowej. Zwłoki zwykle nie podlegają pochówkowi, a stanowią „drogowskaz” dla innych wspinaczy – tak jak słynne „zielone buty” (green boots). Wiąże się to nie tylko z trudem transportu ciał, ale i ze swojego rodzaju tradycją.

Według oficjalnych statystyk, podczas wspinaczki na Mount Everest dotychczas zginęło 7 Polaków. Wśród ofiar przodują Nepalczycy – to 111 osób.

Poprzedni artykułJerzy Kukuczka – historia polskiego himalaisty
Następny artykułSzczyrk – atrakcje, które musisz zobaczyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj