Mount Rushmore – najsłynniejszy pomnik Ameryki

Choć dla wielu prawdziwym urokiem gór jest ich jest dzikość, czasem i te dotknięte ludzką ręką zasługują na uwagę. Bo kto z nas nie słyszał o Górze Rushmore? To nie tylko interesujący element północnoamerykańskiej przyrody, ale i jeden z najbardziej znanych na świecie pomników. Jak powstawał i jakie wierzenia się z nim wiążą?

Mout Rushmore – lokalizacja

Góra Rushmore leży w łańcuchu górskim Black Hills, w Dakocie Południowej, dokładnie w hrabstwie Pennington. Ma 1745 m wysokości. Nazwę zawdzięcza nowojorskiemu, wybitnemu prawnikowi – to właśnie Charles Rushmore był osobą, której pierwotnie zadedykowano ową górę.

Historia pomnika

Zanim Mount Rushmore przyjęła współcześnie znany kształt, stanowiła element indiańskiej kultury – plemieniu Dakotów była znana jako Góra Sześciu Dziadków. Do dziś zresztą rdzenni Amerykanie postrzegają ją jako miejsce święte, a sam pomnik – jako wyraz jego profanacji. Oficjalną nazwe góry nadano w 1885 roku.

Projekt pomnika został ustanowiony za kadencji prezydenta Calvina Coolidge’a. Po ostatecznym jego zatwierdzeniu przez amerykański Kongres, rozpoczęto budowę – jej start miał miejsce w 1927 roku. Góra Rushmore powstawała przez 14 lat.

Czterech ojców Ameryki

Pomysłodawcą wyglądu pomnika był uzdolniony rzeźbiarz, Gutzon Borglum. Granitowa skała wydała mu się idealnym materiałem do wykucia monumentalnego pomnika. Prace realizowało niemal 400 robotników i rzeźbiarzy. Po śmierci Gutzona, prace nadzorował jego syn, Lincoln.

Góra Rushmore przedstawia wizerunki czterech, amerykańskich prezydentów. Są to George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosvelt i Abraham Lincoln.

Turystyka na Mount Rushmore

Góra Rushmore to bezsprzecznie jeden z symboli USA. Corocznie przyciąga tłumy turystów, będąc najsłynniejszym obiektem turystycznym w Dakocie Południowej. Każdego roku odbywa się tu tygodniowy wyścig motocyklistów Sturigs Motorcycle Rally.

Pomnik Szalonego Konia

Warto wspomnieć, że 15 km dalej znajduje się pomnik Szalonego Konia – poświęcony wodzowi plemienia Dakotów oraz miejscowym Indianom. Pomnik pozostaje w budowie, jednak podejrzewa się, że po jej zakończeniu będzie największym w świecie tego rodzaju monumentem. Jego planowana długość to 195 m zaś wysokość – 172 m. Prace nad pomnikiem rozpoczął w 1948r. rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Korczak Ziółkowski. Dziś kontynuuje je jego rodzina.

Poprzedni artykułNiedźwiedź na szlaku. Co zrobić, gdy go spotkasz?
Następny artykuł4 ciekawostki o przyrodzie w Tatrach, które cię zaskoczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj