Morskie Oko

Trasa nad Morskie Oko to najprawdopodobniej najbardziej popularny szlak w Tatrach, a zarazem w całej Polsce. Jest to największe ze wszystkich jezior polodowcowych w Tatrach, uważane jednocześnie za najpiękniejsze. Leży ono w kotlinie, będącej częścią Doliny Rybiego Potoku w odległości około 25 kilometrów od Zakopanego (14 kilometrów w linii prostej).

Historia

Turystyka w tym regionie rozpoczęła się już na początku XIX wieku, a pierwsze schronisko górskie w tym miejscu zbudowano w roku 1836. Spłonęło ono w pożarze w roku 1865. Kolejne, zbudowane w 1874, spłonęło z kolei 24 lata później – w 1898. To, które możemy odwiedzać dzisiaj, otwarte zostało w 1908r. i dysponuje 77 miejscami noclegowymi, które trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Którędy nad Morskie Oko?

Zastanawiasz się, jak dojechać nad Morskie Oko? Największe jezioro w Tatrach położone jest 25 km od Zakopanego. Dokładny adres to Morskie Oko, 34-500. Możemy zdecydować się na dojazd samochodem lub podróż z Zakopanego busem – dotrzemy jednak maksymalnie do parkingu w Palenicy Białczańskiej przy drodze Oswalda Balzera na Łysej polanie.

Odtąd trasę o długości 8 km musimy pokonać pieszo (czas wędrówki to około 2:30 h), asfaltową drogą biegnącą przez las lub wynająć bryczkę lub sanie. Bus z Zakopanego do Morskiego Oka zatrzymuje się na zakopiańskim dworcu PKP – za przejazd zapłacimy 10 zł. Podczas podróży musimy liczyć się z tym, że dojazd do Morskiego Oka może zająć nam nieco czasu. W grę wchodzą przede wszystkim często występujące korki na drodze dojazdowej.

Po drodze nad Morskie Oko mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza – wodospad składający się z trzech kaskad o łącznej wysokości 10 metrów. W lewo odchodzi stąd szlak w kierunku schroniska w Dolinie Roztoki.

Czym jest Morskie Oko?

Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego. Wypełnia ono wydrążoną przez lodowiec misę skalną. Jego powierzchnia to niecałe 35 hektarów, a głębokość sięga nawet 50,8 metra.

Swój czar Morskie Oko zawdzięcza połączeniu potężnego, górskiego otoczenia z kojącym widokiem głębin wodnych i zieleni otaczających to miejsce lasów. Kształt jeziora jest zbliżony do owalu z długością sięgającą 860 metrów, a szerokością dochodzącą do 560m. Przy brzegach dno zalegają wielkie złomy granitu, z kolei dalej, gdzie głębokość sięga 20-30 metrów, na dnie znajduje się już piasek i żwir, a dalej muł.

Dawniej, ze względu na niespotykane w Tatrach naturalne zarybienie jeziora, było ono nazywane Rybim Stawem. Żyją tu głównie pstrągi. Zimą, gdy Morskie Oko zamarza, można po nim spacerować i podziwiać widoki z nieco innej perspektywy.

Szlaki turystyczne

Morskie Oko może być doskonałym miejscem startu w otaczające góry. Wycieczka wokół jeziora zajmie nam niespełna godzinę i jest doskonałym sposobem na rozchodzenie się po posiłku w schronisku. Dobrym pomysłem jest także podążanie niebieskim szlakiem do Doliny Pięciu Stawów – 2h w jedną stronę i około 1:40h z powrotem. Bardzo podobnie wygląda, jeśli chodzi o czas wędrówki, wyjście na Szpiglasową Przełęcz.

Dla osób szukających większych wyzwań dobrym pomysłem jest wyjście stąd na Rysy (2499m). Trasa nie jest zbyt wymagająca technicznie, choć na końcowym odcinku będziemy musieli wspomóc się łańcuchami. Jest za to wyczerpująca fizycznie – zajmuje około 4h w górę i 3h w dół. Biorąc pod uwagę niezbędny czas na odpoczynek, taką wycieczkę należy liczyć na cały dzień.

Wycieczka nad Morskie Oko – pieszo czy bryczką?

Wycieczka nad Morskie Oko to jedna z największych atrakcji turystycznych Tatr. Zachęca łatwy szlak i piękne widoki.

Dojazd do Palenicy Białczańskiej

Osoby uwielbiające spacery i górskie wspinaczki nie trzeba namawiać do pokonania tego szlaku pieszo.

Droga rozpoczyna się od Palenicy Białczańskiej, jeżeli decydujecie się na dojazd w to miejsce samochodem, przyjedźcie jak najwcześniej. Parking przewidziany na kilkaset samochodów nie pomieści wszystkich zainteresowanych w środku sezonu. Przy braku miejsc na parkingu, samochody ustawiane są wzdłuż drogi. Im później przyjedziecie, tym dalej od parkingu zostawicie samochód. W szczycie sezonu, kolejka samochodów na drodze sięga nawet 10 km od parkingu.

Przed rozpoczęciem wędrówki nad Morskie Oko, należy wykupić bilet wstępu, kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się postój dorożek. W tym właśnie miejscu należy podjąć decyzję – idę lub jadę bryczką.Booking.com

Bonus Booking.com

Bryczka nad Morskie Oko

Wiele osób zastanawiających się, jak dojechać do Morskiego Oka, niemal natychmiastowo decyduje się na podróż bryczką. Z kolei, gdy myślimy o przejażdżce bryczką, pada pytanie – ile to kosztuje? Ceny biletów różnią się w zależności od ilości turystów. Jeżeli będziemy chcieli pojechać nad Morskie Oko w pełni sezonu cena nie będzie podlegać negocjacji i może sięgać 40 zł od osoby. Na jedną bryczkę wsiada 14 osób.

W okresie zimowym na szlaku kursują sanie przeznaczone na 8 osób. Mniejsza ilość osób na saniach w porównaniu do bryczki powoduje wyższą cenę za przejazd. W ferie zimowe cena od osoby może wynosić nawet 80 zł od pasażera.

Decydując się na tę wycieczkę poza sezonem, można liczyć na upusty i możliwość negocjacji cen.

Tylko pieszo!

Bryczki dojeżdżają jedynie do Włosienicy, do Morskiego Oka trzeba przejść jeszcze 1700 m. Dalszą drogę można pokonać tylko pieszo. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Od celu wędrówki dzieli nas jeszcze ok. 25 minut.

Wybierając się tam zimą, należy zachować szczególną ostrożność na tym ostatnim odcinku drogi, gdyż jest on narażony na lawiny. W takich wypadkach, często wyznaczana jest specjalna droga omijająca ten fragment szlaku.

W drogę powrotną bryczką, można wybrać się przez cały dzień. Lepiej jednak nie czekać z powrotem do samego wieczora, przy dużym zainteresowaniu bryczka może odjechać bez was. Wówczas pozostanie już tylko powrotny spacer, a po zapadnięciu zmroku na asfaltowej drodze można spotkać niedźwiedzie.

Morskie Oko Parking Palenica – Cennik

Palenica Białczańska znajduje się tuż za Łysą Polaną. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje około 40 minut.

Poniżej przedstawiamy cennik całodziennego parkingu na Palenicy Białczańskiej.

 • 10 zł motocykle
 • 25 zł samochody osobowe
 • 50 zł autokary

Cennik każdorazowego wyjazdu z parkingu pojazdu przewoźników linii regularnych wraz z pasażerami:

 • taxi – 4 zł
 • busy do 9 osób – 4 zł
 • busy do 25 osób – 7 zł
 • autobusy – 10 zł

W terminach wysokiego sezonu i weekendów zalecamy dojazd komunikacją miejską ze względu na duże zatory na drodze dojazdowej jak i ograniczonymi miejscami parkingowymi.

Przebywając w tych okolicach, nie można również pominąć Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niezależnie od aktualnej pory roku, w Parku obowiązuje następujący cennik:

 • bilet normalny 5 zł
 • bilet ulgowy 2,50 zł
 • bilet 7-dniowy normalny 25 zł
 • bilet 7-dniowy ulgowy 12,50 zł
 • bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 45 zł
 • bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 22,50 zł

Z uiszczenia opłaty za wstęp to Tatrzańskiego Parku Narodowego są zwolnieni mieszkańcy gmin położonych w jego obszarze, jak i gmin graniczących (Zakopane, Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec). Za darmo do parku wejdą również dzieci do lat 7, posiadacze Karty Dużej Rodziny, przewodnicy, uczniowie i studenci odbywający w TPN zajęcia dydaktyczne, naukowcy, wolontariusze i służby ratunkowe. Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom, emerytom i rencistom, niepełnosprawnym oraz żołnierzom służby czynnej.

Dodatkowo, zapłacimy również za wstęp do Jaskini Mroźnej – jego cena to 4,00 zł, przy czym z opłaty zwolnione są dzieci do lat 6.

Zakopane, Morskie oko i atrakcje w pobliżu

Gdy już dotrzemy do Morskiego Oka, warto rozejrzeć się po okolicy. Choć jezioro samo w sobie jest ogromną atrakcją turystyczną, w jego pobliżu znajdziemy wiele innych, ciekawych obiektów i cudów natury. Tuż obok znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Nieco ponad 7 km od Morskiego Oka znajdziemy Kolej na Kasprowy Wierch. Niecałe 7 km stąd miłośników górskiej przyrody zachwyca malownicza Rusinowa Polana.

Kamera Morskie Oko – Rysy

Na stronie internetowej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego możemy podziwiać Morskie Oko, co umożliwiają nam zainstalowane w okolicy kamery. W domowym zaciszu zobaczymy, jak aktualnie wyglądają Rysy i Mnich. To znakomity sposób, by przed wycieczką sprawdzić aktualnie panujące na Morskim Oku warunki.

Morskie Oko - Rysy
Morskie Oko – Rysy

Zobacz pozostałe kamery TOPR

Poprzedni artykułZakopane – wypoczynek w termach
Następny artykułMistrz Freeride World Tour promuje Tatry !