Morskie Oko

Trasa nad Morskie Oko to najprawdopodobniej najbardziej popularny szlak w Tatrach, a zarazem w całej Polsce. Jest to największe ze wszystkich jezior polodowcowych w Tatrach, uważane jednocześnie za najpiękniejsze. Leży ono w kotlinie, będącej częścią Doliny Rybiego Potoku w odległości około 25 kilometrów od Zakopanego (14 kilometrów w linii prostej).

Historia

Turystyka w tym regionie rozpoczęła się już na początku XIX wieku, a pierwsze schronisko górskie w tym miejscu zbudowano w roku 1836. Spłonęło ono w pożarze w roku 1865. Kolejne, zbudowane w 1874, spłonęło z kolei 24 lata później – w 1898. To, które możemy odwiedzać dzisiaj, otwarte zostało w 1908r. i dysponuje 77 miejscami noclegowymi, które trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Którędy nad Morskie Oko?

Najpopularniejszym szlakiem nad to malowniczo położone jezioro jest wybudowana w 1902 roku Droga Oswalda Balzera – asfaltowe, niezbyt strome podejście, które bez trudu pokonują całe rodziny z dziećmi. Szlak ten ma długość około 8 kilometrów i biegnie wśród lasów, a pokonanie go zajmuje około 2:30h. Oczywiście możemy zaoszczędzić sobie czasu i skorzystać z dorożki.

Po drodze nad Morskie Oko mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza – wodospad składający się z trzech kaskad o łącznej wysokości 10 metrów. W lewo odchodzi stąd szlak w kierunku schroniska w Dolinie Roztoki.

Czym jest Morskie Oko?

Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego. Wypełnia ono wydrążoną przez lodowiec misę skalną. Jego powierzchnia to niecałe 35 hektarów, a głębokość sięga nawet 50,8 metra.

Swój czar Morskie Oko zawdzięcza połączeniu potężnego, górskiego otoczenia z kojącym widokiem głębin wodnych i zieleni otaczających to miejsce lasów. Kształt jeziora jest zbliżony do owalu z długością sięgającą 860 metrów, a szerokością dochodzącą do 560m. Przy brzegach dno zalegają wielkie złomy granitu, z kolei dalej, gdzie głębokość sięga 20-30 metrów, na dnie znajduje się już piasek i żwir, a dalej muł.

Dawniej, ze względu na niespotykane w Tatrach naturalne zarybienie jeziora, było ono nazywane Rybim Stawem. Żyją tu głównie pstrągi. Zimą, gdy Morskie Oko zamarza, można po nim spacerować i podziwiać widoki z nieco innej perspektywy.

Szlaki turystyczne

Morskie Oko może być doskonałym miejscem startu w otaczające góry. Wycieczka wokół jeziora zajmie nam niespełna godzinę i jest doskonałym sposobem na rozchodzenie się po posiłku w schronisku. Dobrym pomysłem jest także podążanie niebieskim szlakiem do Doliny Pięciu Stawów – 2h w jedną stronę i około 1:40h z powrotem. Bardzo podobnie wygląda, jeśli chodzi o czas wędrówki, wyjście na Szpiglasową Przełęcz.

Dla osób szukających większych wyzwań dobrym pomysłem jest wyjście stąd na Rysy (2499m). Trasa nie jest zbyt wymagająca technicznie, choć na końcowym odcinku będziemy musieli wspomóc się łańcuchami. Jest za to wyczerpująca fizycznie – zajmuje około 4h w górę i 3h w dół. Biorąc pod uwagę niezbędny czas na odpoczynek, taką wycieczkę należy liczyć na cały dzień.

Wycieczka nad Morskie Oko – pieszo czy bryczką?

Wycieczka nad Morskie Oko to jedna z największych atrakcji turystycznych Tatr. Zachęca łatwy szlak i piękne widoki.

Dojazd do Palenicy Białczańskiej

Osoby uwielbiające spacery i górskie wspinaczki nie trzeba namawiać do pokonania tego szlaku pieszo.

Droga rozpoczyna się od Palenicy Białczańskiej, jeżeli decydujecie się na dojazd w to miejsce samochodem, przyjedźcie jak najwcześniej. Parking przewidziany na kilkaset samochodów nie pomieści wszystkich zainteresowanych w środku sezonu. Przy braku miejsc na parkingu, samochody ustawiane są wzdłuż drogi. Im później przyjedziecie, tym dalej od parkingu zostawicie samochód. W szczycie sezonu, kolejka samochodów na drodze sięga nawet 10 km od parkingu.

Przed rozpoczęciem wędrówki nad Morskie Oko, należy wykupić bilet wstępu, kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się postój dorożek. W tym właśnie miejscu należy podjąć decyzję – idę lub jadę bryczką.Booking.com

Bryczka nad Morskie Oko

Gdy myślimy o przejażdżce bryczką, pada pytanie – ile to kosztuje? Ceny biletów różnią się w zależności od ilości turystów. Jeżeli będziemy chcieli pojechać nad Morskie Oko w pełni sezonu cena nie będzie podlegać negocjacji i może sięgać 40 zł od osoby. Na jedną bryczkę wsiada 14 osób.

W okresie zimowym na szlaku kursują sanie przeznaczone na 8 osób. Mniejsza ilość osób na saniach w porównaniu do bryczki powoduje wyższą cenę za przejazd. W ferie zimowe cena od osoby może wynosić nawet 80 zł.

Decydując się na tę wycieczkę poza sezonem, można liczyć na upusty i możliwość negocjacji cen.

Tylko pieszo!

Bryczki dojeżdżają jedynie do Włosienicy, do Morskiego Oka trzeba przejść jeszcze 1700 m. Dalszą drogę można pokonać tylko pieszo. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Od celu wędrówki dzieli nas jeszcze ok. 25 minut.

Wybierając się tam zimą, należy zachować szczególną ostrożność na tym ostatnim odcinku drogi, gdyż jest on narażony na lawiny. W takich wypadkach, często wyznaczana jest specjalna droga omijająca ten fragment szlaku.

W drogę powrotną bryczką, można wybrać się przez cały dzień. Lepiej jednak nie czekać z powrotem do samego wieczora, przy dużym zainteresowaniu bryczka może odjechać bez was. Wówczas pozostanie już tylko powrotny spacer, a po zapadnięciu zmroku na asfaltowej drodze można spotkać niedźwiedzie.

Morskie Oko Parking Palenica – Cennik

Poniżej przedstawiamy cennik całodziennego parkingu na Palenicy Białczańskiej.
10 zł – motocykle
20 zł – samochody osobowe
25 zł – samochody osobowo-ciężarowe i ciężarowe
35 zł – autokary

Cennik każdorazowego wyjazdu z parkingu pojazdu przewoźników linii regularnych wraz z pasażerami:
taxi – 4 zł
busy do 9 osób – 4 zł
busy do 25 osób – 7 zł
autobusy – 10 zł

W terminach wysokiego sezonu i weekendów zalecamy dojazd komunikacją miejską ze względu na duże zatory na drodze dojazdowej jak i ograniczonymi miejscami parkingowymi.

Kamera Morskie Oko – Rysy

Morskie Oko - Rysy
Morskie Oko – Rysy

Zobacz pozostałe kamery TOPR