Odzież z wełny merino na górskich szczytach

Wybór dobrej odzieży outdoorowej nie zawsze jest prosty – musimy połączyć wygodę z funkcjonalnością i rzecz jasna dobrą termoizolacją. Choć trendy się zmieniają, te oczekiwania pozostaję niezmienne od lat. Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji odzieży górskiej jest wełna merino. Jak się ją pozyskuje? Dlaczego i ty powinieneś się nią zainteresować?

Wełna merino to jeden z najlepszych gatunków wełny występujących na świecie. Pozyskuje się ją od owiec rasy hiszpańskiej (merynosów), które początkowo hodowane były w nowozelandzkich Alpach oraz w Australii. Dziś merynosy hoduje się także i w pozostałych częściach globu, w tym także i w Polsce.

Merynosa możemy określić mianem owcy ekstremalnej – wywodzą się z terenów, na których panują trudne warunki atmosferyczne, w tym duże wahania temperatur i silne wiatry. Na przestrzeni ewolucji, przystosowały się do niełatwych realiów, przez co ich wełna ma niesamowite właściwości – zimą grzeje, a podczas upałów chłodzi.

Wełna merino, a wełna zwykła

Dlaczego zamiast ubrań ze zwykłej wełny warto zdecydować się na merino? Bardzo mała średnica włókna (17-23 mikronów) odpowiada za jej najwyższą jakość i rzadko spotykane właściwości. Wełna merino łączy w sobie zalety włókien naturalnych i syntetycznych., w tym małą wagę, świetną termikę i bardzo dobrą oddychalność.

Wełna merino ma również funkcję absorbowania wilgoci, co ma znaczenie dla osób uprawiających sporty górskie. Sumując jej atuty – podczas mrozu przyjemnie nas ogrzeje, a na upale odprowadzi pot i zapewni wentylację.

Merino podbija rynek

Najlepsze marki outdoorowe już dawno podchwyciły zalety merino, wykorzystując ją w produkcji różnych ubrań – począwszy od bielizny termicznej, bluz, czapek, aż po rękawiczki. Firmy odzieżowe podkreślają ekologiczność produkcji wełny – w końcu owce i tak wymagają regularnego strzyżenia, a materiał z niego pozyskany się nie marnuje. To doskonała, przyjazna środowisku alternatywa dla włókien syntetycznych. Owce, od których pozyskiwana jest wełna merino są hodowane w specjalnych warunkach i prawidłowo odżywiane.

Kiedy warto stosować odzież z merino?

Zakochają się w niej zarówno narciarze, kolarze górscy, czy wspinacze. Wełna merino coraz częściej bywa wykorzystywana nawet do produkcji odzieży nurkowej! Minusem dla wielu z nas może okazać się rzecz jasna cena tego rodzaju ubrań. Z drugiej jednak strony – za jakość i wieloletnią trwałość nieraz warto zapłacić nieco więcej.

Poprzedni artykułPoznaj piękno Pogórza Kaczawskiego
Następny artykułCo warto zobaczyć w Zakopanem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj