Dolina Małej Łąki – niewielki cud tatrzańskiej natury

Dolina walna, biegnąca od grani do podnóża gór, zachwycająca pięknem natury – taka właśnie jest Dolina Dolnej Łąki. To idealne miejsce, jeśli poszukujesz okolic do pieszych wędrówek w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Umiejscowienie Doliny Małej Łąki

Dolina Malej Łąki to najmniejsza z tatrzańskich dolin, co jednak nie odejmuje jej niezwykłego uroku. Jej długość wynosi 5,4 km, a powierzchnia całkowita – 5,7 km. W pobliżu znajdują się Kopa Kondracka, Giewont, Mały Giewont i grzbiet Łysanek. Obserwując Dolinę Dolnej Łąki można łatwo zauważyć, że zbudowana jest z pięciu pięter, które tworzą:

  • Wielka Polana,
  • Wyżnie
  • Niżnia Świstówka
  • Wyżnia Świstówka.

Garść historii

Dolina Małej Łąki, dzięki żyznym glebom dawniej była wykorzystywana pod tereny pasterskie. Pasterze rozstawiali w okolicy swoje szałasy, które zniknęły wraz z zakończeniem szałasu. Obecnie ów teren ulega coraz większemu zalesieniu.

Walory przyrodnicze

Dolina Dolnej Łąki pokryta jest przede wszystkim lasami dolnoreglowymi (od strony północnej). W samym jej środku znajdziemy świerki i urokliwe łąki, charakterystyczne dla roślinności regla górnego. Na południu spotkamy przede wszystkim kosodrzewinę. W Dolinie występuje również bardzo rzadka zarzyczka górska. To również idealne miejsce do obserwowania unikalnych roślin takich jak np. sosna drzewokosa, złoć mała, czy skalnica zawisła.

Dla turystów i taterników

Piękna okolica sprawia, że Dolina Małej Łąki stale przyciąga szerokie grono turystów. To również idealne miejsce dla fanów wspinaczki – w pobliżu znajdują się Wielka Turnia oraz Mnichowe Turnie. Oficjalnie jednak wspinaczka na terenie Doliny została zabroniona przez Tatrzański Park Narodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here