Dolina Małej Łąki – niewielki cud tatrzańskiej natury

Dolina walna, biegnąca od grani do podnóża gór, zachwycająca pięknem natury – taka właśnie jest Dolina Dolnej Łąki. To idealne miejsce, jeśli poszukujesz okolic do pieszych wędrówek w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Umiejscowienie Doliny Małej Łąki

Dolina Malej Łąki to najmniejsza z tatrzańskich dolin, co jednak nie odejmuje jej niezwykłego uroku. Jej długość wynosi 5,4 km, a powierzchnia całkowita – 5,7 km. W pobliżu znajdują się Kopa Kondracka, Giewont, Mały Giewont i grzbiet Łysanek. Obserwując Dolinę Dolnej Łąki można łatwo zauważyć, że zbudowana jest z pięciu pięter, które tworzą:

  • Wielka Polana,
  • Wyżnie
  • Niżnia Świstówka
  • Wyżnia Świstówka.

Garść historii

Dolina Małej Łąki, dzięki żyznym glebom dawniej była wykorzystywana pod tereny pasterskie. Pasterze rozstawiali w okolicy swoje szałasy, które zniknęły wraz z zakończeniem szałasu. Obecnie ów teren ulega coraz większemu zalesieniu.

Walory przyrodnicze

Dolina Dolnej Łąki pokryta jest przede wszystkim lasami dolnoreglowymi (od strony północnej). W samym jej środku znajdziemy świerki i urokliwe łąki, charakterystyczne dla roślinności regla górnego. Na południu spotkamy przede wszystkim kosodrzewinę. W Dolinie występuje również bardzo rzadka zarzyczka górska. To również idealne miejsce do obserwowania unikalnych roślin takich jak np. sosna drzewokosa, złoć mała, czy skalnica zawisła.

Dla turystów i taterników

Piękna okolica sprawia, że Dolina Małej Łąki stale przyciąga szerokie grono turystów. To również idealne miejsce dla fanów wspinaczki – w pobliżu znajdują się Wielka Turnia oraz Mnichowe Turnie. Oficjalnie jednak wspinaczka na terenie Doliny została zabroniona przez Tatrzański Park Narodowy.

Poprzedni artykułGóra Kościuszki, czyli polski akcent w Australii
Następny artykułWąwóz Homole i jego tajemnicza legenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj