Majówka w górach

Czy może być lepsze miejsce na spędzenie majówki niż polskie góry? Wiele wskazuje na to, że pogoda będzie dla nas łaskawa, a to tylko sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy spis najciekawszych atrakcji oraz miejsc noclegowych w poszczególnych, górskich rejonach. Jest w czym wybierać!

Majówka w górach – Tatry

Noclegi

Gdzie się zatrzymać, gdy naszym majówkowym celem okażą się malownicze Tatry? Jak nietrudno się domyślić, wybór jest naprawdę duży. Znajdą tu coś dla siebie amatorzy biwaków, pól namiotowych, ekskluzywnych hoteli, jak i kameralnych pensjonatów.

Polecamy noclegi w urokliwym Kościelisku. Pierwszym obiektem, na który warto zwrócić uwagę jest Willa U Siarosia. Znajdziemy tu nie tylko odpowiednio wyposażone pokoje urządzone w góralskim stylu, ale i miejscowe atrakcje, które pozwolą doskonale spędzić majówkę w górach z dziećmi. Ceny uzależnione są od długości trwania pobytu. Całe szczęście, tegoroczna majówka może być wyjątkowo długa, dlatego U Siarosia możemy zatrzymać się na co najmniej kilka dni. Willa znajduje się przy ul. Nędzy Kupińca 207 w Zakopanem-Kościelisku.

Inną willą, którą zdecydowanie warto odwiedzić jest Izydor. To kolejne miejsce, gdzie wypoczniemy w pięknym, góralskim otoczeniu, uraczymy się przysmakami regionalnej kuchni, a w razie chęci – spędzimy czas aktywnie. Willę Izydor znajdziemy się prz ul. Rysulówka 32A w Zakopanem-Kościelisku.

W Tatrach nie brakuje również pól namiotowych i schronisk górskich dla tych, którzy preferują nieco bardziej „ekstremalny” styl wypoczynku. Przykłady to m.in. Camping „Pod Krokwią”, „Ustup”, czy „Harenda”. Pole namiotowe lub camping to świetny pomysł na majówkę w górach z psem! Z kolei wśród pobliskich, górskich schronisk prym wiodą „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, czy Hala Kondratowa.

Atrakcje

W Tatrach nikt nie ma prawa się nudzić! Odnajdą się tu miłośnicy spokojnego wypoczynku jak i ci, którzy lubią, gdy wiele się dzieje.

Podstawa to przede wszystkim zdobycie – lub co najmniej – zobaczenie najsłynniejszych szczytów, takich jak Giewont, Rysy, Nosal, Orla Perć. Doskonałym pomysłem okaże się również wycieczka nad Morskie Oko lub ku Dolinie Chochołowskiej, które wiosną zachwycają budzącą się do życia przyrodą. Warto odwiedzić także Tatrzański Park Narodowy oraz Wodogrzmoty Mickiewicza.

Ci, którzy zechcą na chwilę powrócić do cywilizacji, mogą udać się na słynne Krupówki w celu nabycia pamiątek, czy zjedzenia tradycyjnego, góralskiego obiadu. Znajduje się tu m.in. Karcma Zapiecek, która zdobyła sławę dzięki Kuchennym Rewolucjom Magdy Gessler. Doskonałymi opiniami cieszą się też Karcma Po Zbóju czy Staro Izba.

Warto odwiedzić słynny Dom do góry nogami, umiejscowiony w centrum Zakopanego. Jeśli zechcemy odwiedzić inną miejscowość w poszukiwaniu wrażeń, w Białce Tatrzańskiej zrelaksujemy się w niezwykłej Termie Bania, zlokalizowanej przy ul. Środkowej 181. To doskonałe miejsce na majówkę w górach z dziećmi.

Majówka w górach – Beskidy

Noclegi

Beskidy to prawdziwy raj dla miłośników górskiego, lecz zarazem kameralnego klimatu. Polecamy wypróbować nocleg w jednym ze znanych schronisk, np. PTTK na Szyndzielni, PTTK Klimczok, czy w Rysiance.

Atrakcje

Choć mniej tu turystów niż w sercu Tatr nie oznacza to, że w Beskidach będziemy się nudzić. Amatorów górskich wrażeń kusi Stożek Wielki, Klimczok, Barania Góra czy Góra Żar. Warto odwiedzić Ustroń, Szczyrk i Wisłę, gdzie posmakujemy lokalnych potraw, jak również zyskamy możliwość podziwiania lokalnego, beskidzkiego budownictwa.

Majówkowy relaks sprawdzi się nad Jeziorem Żywieckim, gdzie nietrudno o liczne knajpki, pola namiotowe czy wypożyczalnię sprzętu wędkarskiego.

Dzieci marudzą? Spokojnie – wybierzcie się do Rabki Zdrój, gdzie oczekuje na was Rabkoland – wspaniały park rozrywki, w którym maluch nie tylko zazna wspaniałej zabawy na rozmaitych kolejkach i karuzelach, ale i zdobędzie cenną wiedzę podczas organizowanych tu warsztatów i lekcji. W Rabkolandzie odbywają się wydarzenia kulturalne takie jak koncerty i spektakle – warto być na bieżąco i śledzić stronę internetową parku.

Majówka w górach – Bieszczady

Noclegi

Bieszczady mają niepowtarzalny urok, który sprawia, że wyróżniają się spośród pozostałych gór. Wciąż dzikie i mało zaludnione przyciągają amatorów pięknej, górskiej przyrody. Wybierając się w Bieszczady na majówkę warto skorzystać z ofert wynajęcia domków (np. w miejscowości Polańczyk), bądź skorzystać z pola namiotowego lub schronisk górskich. Tu nie warto stawiać na hotelową wygodę – im bliżej natury, tym lepiej!

Atrakcje

Będąc w Bieszczadach obowiązkowo trzeba zobaczyć połoniny, a w szczególności Połoninę Wetlińską. Koniecznym punktem na turystycznej mapie jest Jezioro Solińskie wraz ze słynną tamą, Park gwiezdnego nieba oraz Ustrzyki Dolne – najsłynniejsze bieszczadzkie miasto.

W tych rejonach znajduje się wiele, prawosławnych świątyń, które przyciągają fanów zabytków natury religijnej. Piękne cerkwie spotkamy np. w Smolniku nad Sanem, w Turzańsku czy w Komańczy.

Młodsi turyści będą zadowoleni z wizyty w Parku Minatur w Myczkowcach. Tutaj, wiele znanych obiektów sakralnych można obejrzeć dokładnie i z bliska.

Majówka w górach – Pieniny

Noclegi

W Pieninach najłatwiej o nocleg, korzystając z ofert agroturystycznych lub domków usytuowanych nad jeziorem Czorsztyńskim. Nie brak tu również pól namiotowych i campingów.

Atrakcje

W okolicach Niedzicy i Czorsztyna największą popularnością cieszą się dwa, średniowieczne zamki. Pierwszy z nich zachowany jest w doskonałym stanie, będąc jednocześnie muzeum opowiadającym historię panujących tu niegdyś rodów. Podobno w lochach niedzickiego Zamku więziony był zam Juraj Janosik! Zamek Czorsztyn, choć w ruinach, stanowi wspaniały punkt widokowy i gratkę dla fanów średniowiecznego budownictwa.

Miłośnicy Pienin koniecznie muszą wybrać się na przechadzkę po Pienińskim Parku Narodowym, czy też wyruszyć w drogę na Trzy Korony.

Majówka 2019 – koncerty, atrakcje

Dodatkowo, przygotowaliśmy dla was spis koncertów i innych imprez kulturalnych, na które możecie wybrać się podczas majówki w górach. Sprawdźcie sami!

Wycieczki

  • Biesiada majowa z przejażdżką dorożkami – 30.04 godz. 18:00, Krynica Zdrój, Biuro Podróży Maxim. Bilety: 185 zł/165 zł (ulg.)
  • Czerwony klasztor i spływ Doliną Dunajca – 29.04 godz. 9:00, Krynica Zdrój, Biuro Podróży Maxim. Bilety: 129 zł/115 zł (ulg.)

Kultura

  • Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, od 22.04 godz. 10:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane. Bilety: 5,50 zł/7 zł
  • Wieczory muzyczne z zespołem Baciary, 03.05 godz. 19:00, Browar Watra, Zakopane. Bilety: 40 zł
  • Wystawa „Nie tylko Morskie Oko” Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej, 01.05 godz. 10:00-18:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza Zakopane. Wstęp wolny
  • Koncert Jerzego Połomskiego, 02.05 godz. 19:00, Hotel Paryski ART & Businnes, Zakopane
  • Koncert Hello! – piosenki z lat 80. 03.05 godz. 19:15, Teatr Witkacego, Zakopane. Bilety: 85 zł/65 zł (ulg.)

Dla dzieci

  • Kino Dzieci – Basia, 01.05 godz. 13:00, Kino Miejskie, Zakopane. Bilety: 15 zł/13 zł (ulg.)
  • Warsztaty rękodzieła podhalańskiego, 30.04, Zakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej, Zakopane

Inne

  • Termy Bukowina, Ośrodek Stasinda, Bukowina Tatrzańska – darmowy basen, jacuzzi, sauny, ognisko z kiełbaskami – przy minimum 3 dniach pobytu