Z dala od tłumów – Magurski Park Narodowy

Marzysz o wypoczynku w górach, ale masz już dość tłumów na szlakach i wszechobecnych straganów? Idealnym miejscem będzie Magurski Park Narodowy.

Dzika przyroda

Magurski Park Narodowy łączy Karpaty Wschodnie z Zachodnimi w dorzeczu Wisłoki. Jest to miejsce niezwykłe gdzie można poczuć prawdziwą „dzicz”. Co roku Magurski Park Narodowy odwiedza jedynie 50 tys. osób. Udając się na spacer możemy przez długie godziny nikogo nie spotkać. Zatem jest to idealne miejsce dla osób szukających wyciszenia i kontaktu z naturą bez tłumu turystów i kramików z pamiątkami. 95% powierzchni parku stanowią lasy.

Sam na sam z przyrodą

Uczucie bycia na odludziu potęgują opuszczone wsie, prawosławne cmentarze i przydrożne krzyże.

Również infrastruktura turystyczna jest tu słabo rozwinięta. Co jednak dla niektórych może być zaletą.

Magurski Park Narodowy zapewnia 85 km pieszych szlaków oraz 10 km szlaku konnego. Nie ma tu atrakcji turystyczny do których można szybko dojechać, w Magurskim Parku Narodowym trzeba poświęcić trochę czasu aby dojść do upatrzonego punktu. Najlepiej jest tu przemieszczać się pieszo.

Magurski Park Narodowy charakteryzuje się bogatą bioróżnorodnością. Rośnie tam 800 gatunków roślin i żyje niemal 200 gatunków zwierząt.

Najpiękniejsze miejsca w Magurskim Parku Narodowym

Teren Magurskiego Parku Narodowego prezentuje typowy krajobraz gór niskich i średnich. Zdarzają się jednak osobliwości takie jak wychodnie skalne.

Wybierając się do Magurskiego Parku Narodowego warto zobaczyć:

1. Magura – szczyt w paśmie Magury Wątkowskiej. Na zboczach góry swoje źródła mają potoki Świerzóka i Rzeczórka oraz Kłopotnica. Szczyt w całości jest porośnięty drzewami, znajduje się w północnej części Magurskiego Parku Narodowego.

2. Diabli Kamień – pomnik przyrody na zboczu Góry Kosma. Jest to grupa głazów z magurskiego piaskowca. Najwyższy z nich ma ponad 10 m wysokości. Skały mają oryginalny kształt i są opuszczone wieloma szczelinami.

3. Ciechania czyli nieistniejąca wieś w której obecnie znajduje się terenowa stacja badawcza Magurskiego Parku Narodowego. Jest to obszar dodatkowo chroniony w ramach programu Natura 2000. Znajduje się tu Ostoja Magurska oraz obszar ochrony ptaków. Ostoja Magurska to przede wszystkim ogromne kompleksy leśne z ciekami wodnymi i niewielkimi łąkami. Ten teren to niesamowity ekosystem łączący Karpaty Wschodnie z Zachodnimi.

Warto zobaczyć również urokliwy przełom Wisłoki pod Świątkową, przełom Ryjoka koło Wyszowatki oraz przełom potoku Krempna.

Poprzedni artykułTropem salamandry plamistej, czyli atrakcje w Gorcach
Następny artykułPrzepiękny Pieniński Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here