Królowa Tatr – wycieczka na szczyt Łomnicy

Łomnica (2634 m n.p.m.) to drugi po Gerlachu najwyższy szczyt Tatr, usytuowany po stronie słowackiej, w Tatrach Wysokich. Niepowtarzalne widoki rozciągającej się ze szczytu „królowej Tatr” przyciągają co roku ogromne liczby turystów. Czym zachwyca Łomnica? Jak ją zdobyć?

Dlaczego warto wybrać się na Łomnicę?

„Łomnica” zawdzięcza swoją nazwę Łomnickiemu Potokowi. Warto zauważyć, że wcześniej nazwa góry brzmiała „Dziadek”. W jej budowie charakterystyczne są okazałe ściany – wschodnia i północna wznoszą się na wysokość 600 metrów, natomiast zachodnia na ok. 300-400 metrów. Od góry odchodzą 3 granie: grań południowa (na jej trasie znajduje się m.in. Łomnicka Przełęcz, Łomnicka Grań i Łomnicka Kopa), grań północno-wschodnia (z Kieżmarskim Szczytem i Widłami) oraz północno-zachodnia (z Baranimi Rogami, Durnym Szczytem i Poślednią Turnią). Ze szczytu rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama. Każda grupa turystów może przebywać 50 minut na tarasie widokowym, skąd przy ładnej pogodzie dostrzec można ponad 200 tatrzańskich szczytów. Przebywając na szczycie, warto wypatrywać następujących obiektów:

 • Masyw Gerlacha

 • Dolina Pięciu Stawów

 • Dolina Małej Zimnej Wody

 • Dolina Łomnicka

 • Miedziana Kotlina

 • Miedziany Śnieżnik

 • Sławkowski Szczyt

 • Kozłowy Szczyt

 • Hawrań

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także kładka zawieszona nad kilkusetmetrową przepaścią. Choć w pełni bezpieczna, jest to atrakcja przeznaczona dla turystów o naprawdę mocnych nerwach.

Jak dotrzeć na Łomnicę?

Imponujący szczyt Gerlachu stanowi wyzwanie dla każdego wspinacza. Po raz pierwszy został on zdobyty w drugiej połowie wieku XVIII, a dokonał tego Jakob Fabri. Natomiast pierwszym turystą, który pojawił się na szczycie, był Robert Townson, który wspiął się na górę w 1793 roku. Obecnie ze względów prawnych, na szczyt Łomnicy można wejść jedynie w towarzystwie przewodnika, który posiada wymagane uprawnienia. Z tego powodu próżno szukać wyznaczonych szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Łomnicy. Niektóre drogi na szczyt posiadają jednak zamontowane przez człowieka zabezpieczenia, takie jak łańcuchy czy klamry. Do najchętniej wybieranych przez przewodników tras, należą:

 • Wejście z Tatrzańskiej Łomnicy

Jest to zdecydowanie najprostsza do pokonania droga na szczyt. Wiedzie ona przez Łomnicką Przełęcz, perć, grzbietem południowej grani pod wierzchołek Łomnickiej Kopy, a następnie do góry pod siodełko Niżniego Łomnickiego Karbu. Podążając na wierzchołek, rynną do góry, wspomagać się można znajdującymi się tam klamrami oraz łańcuchami. Droga na szczyt zajmuje ok. 5-6 godzin.

 • Wejście z Doliny Małej Zimnej Wody

Jest to tak zwana Droga Jordana (6 lipca 1900 roku Karoly Jordan jako pierwszy przeszedł ten odcinek). Trasa ta uważana jest za najtrudniejszą. Zaczyna się w schronisku, prowadzi przez Klimkowy Żleb, Żleb Breuera, Wyżnią Poślednią Przełączkę. Po drodze mijana jest również Dolina Dzika, natomiast aby dostać się na Przełączkę pod Łomnicą, należy obejść wierzchołek. Do pokonania zostają stopnie i półki, Komin Franza oraz grań północno-zachodnia.

 • Wejście z Doliny Kieżmarskiej

Trasa ta powinna być wybierana przy dobrych warunkach atmosferycznych, kiedy na drodze nie zalega śnieg. Podróż rozpoczyna się w schronisku w Dolinie Kieżmarskiej. Przed dotarciem na szczyt, do pokonania są Dolina Dzika, usypisko u stóp Kieżmarskiego Szczytu, Miedziane Ławki i grań Wideł.

Koszt wejścia na Łomnicę z przewodnikiem jest zależny od liczby wprowadzanych osób i wybranej drogi. Zazwyczaj cena waha się w granicach od 350 do 1000 złotych za osobę (przy czym możliwe jest zabranie 3 osób, w okresie zimowym 2). Cena obejmuje ubezpieczenie, wypożyczenie sprzętu oraz opiekę. Turyści wybierający się na Łomnicę, muszą być wyposażeni w obuwie górskie, plecak oraz odpowiednią odzież. Oprócz tego doliczane są dodatkowe koszty za kolejkę linową na Ramię Łomnicy (26 euro za osobę).

Wjazd kolejką linową

Na szczyt Łomnicy dotrzeć można również kolejką linową. Działa ona od 1940 roku, na odcinku Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw (3708 m), a następnie Łomnicki Staw- Łomnicki Szczyt (1867 m). Kolejka jest w stanie przewieźć w ciągu godziny 900 osób na pierwszym odcinku lub 42 osoby na odcinku drugim. Łączna droga na szczyt wynosi nieco ponad 20 minut. Bilety upoważniające do wjazdu należy zakupić bezpośrednio w kasach wyciągu, w Infocentrum w Tatrzańskiej Łomnicy lub przez stronę internetową www.vt.sk. Można to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. W pobliżu stacji dolnej znajduje się punkt sprzedaży różnego rodzaju pamiątek, można tam skorzystać również z budek gastronomicznych, kantoru, kawiarenki internetowej, przechowalni bagażu, bezpłatnego parkingu oraz wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Przy stacji pośredniej (nad Łomnickim Stawem) czekają na turystów liczne atrakcje, restauracje i plac zabaw. Na szczycie Łomnicy, oprócz tarasu widokowego, usytuowane jest (niedostępne dla turystów) obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne, kawiarenka „Dedo” oraz apartament. Stoki Łomnicy stanowią cel wielu narciarzy, gdyż można je pochwalić za bardzo dobrze przygotowane trasy oraz wyciągi narciarskie. Dużą popularność zyskała również trasa Carvingowa (jazda na krawędziach nart), o długości 6,5 km i szerokości 60 metrów.

Cennik kolejki (w obie strony):

 

 • Tatrzańska Łomnica- – Łomnicki Staw:

Dzieci (6-12 lat) – 11 euro

Młodzież i seniorzy – 13 euro

Dorośli – 16 euro

 • Łomnicki Staw- Łomnicki Szczyt:

Dzieci (6-12 lat) – 20 euro

Młodzież i seniorzy – 23 euro

Dorośli – 27 euro

Przejazd dla dzieci do lat 6 jest bezpłatny.

Nocleg na szczycie Łomnicy

Jedną z niewątpliwych atrakcji Łomnicy jest możliwość spędzenia nocy na szczycie góry, na wysokości 2634 m n.p.m. Apartament kusi turystów bajecznymi widokami, możliwością obserwacji gwiazd przez teleskop oraz wybornym jedzeniem. Koszty noclegu są jednak niebagatelne, wynoszą bowiem ok. 650 euro za dwie osoby, lub ok. 850 euro za cały apartament (4 osoby). Oprócz wymienionych wcześniej atrakcji w cenę wliczone są przejazdy kolejką. Zainteresowane osoby muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji noclegu.

Poprzedni artykułTarnica – jak na nią wejść? Co zwiedzić w okolicy?
Następny artykułWygraj książkę “Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj