fbpx

Kurtka to jedna z najważniejszych części ekwipunku. To jaką powinniście zabrać ze sobą na wycieczkę zależy od pory roku oraz od aktywności fizycznej jaką planujecie w niej wykonywać.

Bez względu na to do jakich warunków potrzebujecie kurtki warto zapoznać się z kilkoma poradami.

Na cebulkę

Wyróżniamy dwa główne typy kurtek:

– przeciwdeszczowe,

– ocieplające.

Posiadając dwa rodzaje kurtek możemy dostosować ubiór do aktualnych warunków atmosferycznych. Ubieranie warstwowe opiera się na prostej zasadzie – najpierw bielizna termoaktywna, na to warstwa dociepleniowa (np. polar) i na to kurtka (softshell, membrana lub obie naraz).

 

Kurtka hardshell

Kurtka hardshell ma chronić nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak opady i wiatr. Co więcej kurtka z mocnego materiału zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi np. zadrapaniami o skały czy roślinność. Kurtka z membraną nie ogrzewa nas, zapobiega jednak utracie ciepła.

Taką kurtkę najczęściej nosimy w plecaku i zakładamy gdy zacznie wiać lub padać.

 

Kurtka softshell

Kurtki softshell wykonane są ze sztucznego materiału. Zapewniają użytkownikowi ochronę od wiatru i zimna. Charakteryzuje je duża wytrzymałość, swoboda ruchu oraz duża oddychalność. Ponad to kurtka chroni przed niewielkim deszczem i wilgocią.

Takie połączenie powoduje, że kurtki softshell dobrze sprawdzają się przy zmiennych warunkach pogodowych. Dzięki temu, że mają dużą oddychalność świetnie sprawdzają się przy wzmożonej aktywności fizycznej.

Wybierając kurtkę warto zwrócić uwagę, żeby była dobrze dopasowana i umożliwiała swobodne ruchu. Rękawy powinny być nieco dłuższe, tak aby przy podnoszeniu rąk do góry nie odsłaniać nadgarstków.

Jeżeli mamy w planach wycieczki również zimową porą dobrze, żeby kurtka była wyposażona w kaptur.

Na zimę

Podczas zimowych wypraw przydatny będzie inny rodzaj kurtki. Puchówka. Jak sama nazwa wskazuje jest to kurtka wypełniona puchem, która ma zapewnić komfort cieplny. Niezastąpiona podczas postojów i noclegów w górach.

Są również kurtki ze sztucznym wypełnieniem. Czym się różnią? Kurtka wypełniona pierzem będzie lżejsza i zajmować mniej miejsca, natomiast sztuczny materiał ma większą odporność na wilgoć.

Do wyboru mamy kurtki o mniejszej i większej gramaturze, wybór zależy od zastosowania. Jeżeli zamierzacie spędzić dużo czasu w niskiej temperaturze wybierzcie grubą kurtkę, która zapewni wam komfort również nocą.

Kurtki w naszym sklepie

Poniżej losowe kurtki, więcej znajdziesz w zakładce sklep.

[product_category per_page=”12″ columns=”6″ orderby=”rand” order=”” category=”kurtki”]