Kurtki na wycieczkę górską

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważnym elementem wyposażenia górskiego turysty jest odpowiedni ubiór. Wszak pogoda w górach, a zwłaszcza w Tatrach, jest na tyle zmienna, że każdy wędrowiec musi być przygotowany dosłownie na wszystko. Konieczna jest więc między innymi odpowiednia kurtka, dająca nie tylko ochronę przed zimnem i wiatrem, ale także przed deszczem, a nawet zadrapaniem czy innymi urazami mechanicznymi.

Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, że kurtka na wyprawy górskie powinna być delikatnie zbyt duża, ponieważ pod nią musi znaleźć się miejsce na kilka warstw ubrania. Nieprzylegająca kurtka oznacza też pewną dodatkową izolację powietrzną, co również może być w górach bardzo ważne. Należy wybrać taką kurtkę, która będzie sięgała nam za pośladki. Dobrym pomysłem jest też kaptur ze ściągaczem i daszkiem.

Warto zwrócić uwagę na to, by nasza kurtka miała jak najmniej szwów, zatrzasków i innych miejsc, które mogą być podatne na przesiąkanie wody. Dobrze, jeśli ma ona funkcję podpięcia bluzy polarowej oraz dolny ściągasz, który na pewno docenimy w razie opadów deszczu.

Impregnacja

Aby kurtka służyła nam możliwie jak najdłużej, a jednocześnie dobrze chroniła przed deszczem, warto ją zaimpregnować odpowiednim preparatem w sprayu. Takie działanie zwiększy nieco szczelność naszej kurtki, więc będziemy czuli się w niej znacznie lepiej w przypadku ostrego deszczu.

Hardshell czy softshell?

Kurtka typu hardshell jest względnie ciężka – jest to nieprzemakalna kurtka na złą pogodę, stanowiąca jednocześnie doskonałą ochronę przed chłodem i wiatrem. Jej wada to jednak dosyć duża objętość po spakowaniu, więc w warunkach letnich noszenie jej ze sobą zazwyczaj nie jest wygodnym, rozsądnym rozwiązaniem.

Z kolei niezwykle popularne ostatnimi czasy softshelle stanowią co prawda dobrą ochronę przed zimnem i wiatrem, a także dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, jednak w przypadku deszczu konieczne będzie ubranie dodatkowej kurtki przeciwdeszczowej. Softshell doskonale sprawdza się w standardowych sytuacjach turystycznych na grani – kiedy słońce zachodzi za chmury, a wiatr silnie wieje, nam będzie ciepło i komfortowo.

Nie ryzykuj – bierz markowe

Powszechność turystyki górskiej sprawiła, że bez trudu znajdziemy dziś w marketach wiele ofert sprzętu turystycznego. Nie jest on najgorszej jakości, ale jeśli się na niego zdecydujemy, koniecznie trzeba go sprawdzić w warunkach zbliżonych do górskich.

Jeśli zaś lada chwila wybierasz się w góry i jeszcze nie masz kompletnego wyposażenia, wybierz markowy sprzęt – wówczas ryzyko tego, że zawiedzie, jest niewielkie i możesz wypróbować kurtkę po raz pierwszy już w warunkach górskich. Oczywiście zawsze lepiej sprawdzić ją wcześniej, ale w przypadku braku takiej możliwości, markowy sprzęt to jedyne rozsądne rozwiązanie.

Poprzedni artykułCzy warto kupować profesjonalny sprzęt górski?
Następny artykułNamiot: lekki, ciepły i wygodny