Kupujemy softshell w góry

Popularność tak zwanego „outdoor” sprawiła, że dziś bez trudu znajdziemy sprzęt turystyczny nawet w marketach. Nic więc dziwnego, że praktycznie każdy producent odzieży turystycznej, jak również i dostawcy Lidla i Biedronki, oferują nam produkty określone mianem „softshell”. Czym są i czy warto z nich korzystać? Czym różnią się od kurtek przeciwdeszczowych?

Koncepcja i funkcja

Softshell to rozwiązanie stojące w pewnym sensie w opozycji do tak zwanego hardshell, który zakłada, że zewnętrzną warstwą ubioru turysty jest kurtka membranowa w stu procentach chroniąca przed wiatrem i deszczem. Pomysł na softshell pojawił się w momencie, gdy producenci zorientowali się, że pełna ochrona przed wiatrem i deszczem to sytuacja, mimo wszystko, bardzo rzadka na szlaku – dlaczego więc mielibyśmy rezygnować z komfortu i oddychającego materiału tylko po to, by być przygotowanym na rzadkie zjawiska pogodowe?

Softshell doskonale radzi sobie więc z ochroną cieplną i izolacją od wiatru. W praktyce bowiem uczucie zimna znacznie częściej, niż w wyniku przemoczenia, pojawia się z powodu obecności silnego wiatru. Tego typu odzież pozwala nam więc na zachowanie komfortu cieplnego bez rezygnacji z oddychającego materiału i sprawnego odprowadzania potu.

Budowa i rodzaje

Typowa bluza softshell ma dwuwarstwową budowę – z ciałem styka się podszewka polarowa, gwarantująca komfort cieplny i miękkość w dotyku, z kolei na zewnątrz znajduje się szczelny, w dużej mierze nieprzewiewany, impregnowany materiał, który zapewnia też w pewnym stopniu odporność na niewielką mżawkę.

Rzecz jasna oferta producentów ubioru turystycznego i sportowego jest na tyle duża, że typowe softshelle są jedynie jednym z możliwych rozwiązań. Bez trudu znajdziemy także ich różne wariacje, takie jak:

  • Softshelle z grubą warstwą zewnętrzną,
  • Softshelle bez ocieplenia wewnętrznego,
  • Softshelle z membraną.

Te ostatnie są więc w pewnym sensie krokiem pośrednim pomiędzy w pełni wodoodporną kurtką membranową i tradycyjnym softshellem, chroniącym jedynie przed wiatrem i zimnem. Z uwagi na to, że możliwości wyboru jest w istocie bardzo wiele, każdy z nas bez trudu powinien znaleźć coś dla siebie.

Co i gdzie kupić?

Jeśli w tej chwili niezupełnie wiesz, jaki softshell będzie dla Ciebie najlepszy, bez wahania wybierz typowe rozwiązanie. Bardziej zaawansowane, alternatywne produkty są przeznaczone dla osób, które mają szczególne wymagania. Przeciętny turysta na pewno doceni standardową budowę tego rodzaju odzieży, a jednocześnie nie wyda na bluzę zbyt dużych pieniędzy.

Jeśli chodzi o zakupy same w sobie, można je zrobić na wiele sposobów. Oczywiście decyzja, czy wybierzemy softshell markowy, czy raczej pochodzący z marketu, zależeć będzie wyłącznie od aspektu finansowego. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić tani produkt i sprawdzić, czy ta koncepcja w ogóle nam pasuje – wszak wiele osób po takim doświadczeniu wraca do starego, sprawdzonego polaru.

Może zresztą okazać się, że nie potrzebujemy lekkiego softshella, a raczej w pełni funkcjonalnej kurtki. Tutaj, rzecz jasna, wszystko zależy od warunków, w jakich zamierzamy wędrować. Pamiętajmy jednak, że wybierając się w góry, musimy być przygotowani na każdą ewentualność, dlatego przetestowanie różnych konfiguracji ubioru na pewno nie jest złym pomysłem.

Poprzedni artykułSandały w góry – czym się kierować?
Następny artykułDla odważnych, czyli Orla Perć