Jerzy Kukuczka – historia polskiego himalaisty

Wielka sława zakończona tragedią – tak współcześnie kojarzymy Jerzego Kukuczkę, jednego z najwybitniejszych alpinistów. W Katowicach znajdziemy wiele znaków świadczących o tym, że w rodzinnych stronach, mimo upływu lat, nadal ciepło o nim pamiętają. Jest się czym szczycić: Kukuczka dla wielu alpinistów i himalaistów świata do dziś stanowi prawdziwy autorytet.

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach, lecz jego rodzina pochodziła z Istebnej. Góralskie pochodzenie z pewnością miało wpływ na jego zainteresowania. Jako młodzieniec trenował podnoszenie ciężarów, zaś niedługo później został członkiem Harcerskiego Klubu Taternickiego w Katowicach. To właśnie tam odbywał swoje pierwsze wyprawy, podczas których doświadczył wspinaczki.

W 1966 został członkiem Katowickiego Klubu Wysokogórskiego, gdzie wkrótce zyskał funkcję przewodnika.

Najważniejsze osiągnięcia

Jerzy Kukuczka w latach 1979-1987 na 8 spośród 14 ośmiotysięczników wszedł obierając całkiem nowe trasy. W ciągu dwóch lat zdobył 6 ośmiotysięczników. W 1988 został odznaczony srebrnym Orderem Olimpijskim na igrzyskach w Calgary. Jako drugi człowiek zdobył Karakorum oraz Koronę Himalajów, jednak w czasie o połowę krótszym, niż jego poprzednik – Reinhold Messner.

Śmierć

Lhotse – miejsce śmierci kukuczki

Kukuczka zginął 24 października 1989 podczas wyprawy na Lhotse – ponownie obierając całkiem nową, nieznaną drogę wraz z Ryszardem Pawłowskim. Jerzy wspinał się jako pierwszy – gdy do szczytu zostało ledwie 400m, zaczął się obsuwać. Lina pod ciężarem Kukuczki w końcu pękła, a ten spadł w dwukilometrową przepaść.

Choć oficjalnie informowano, że ciało Kukuczki pochowano w lodowej szczelinie, w rzeczywistości nigdy go nie odnaleziono. Wersja podana do wiadomości publicznej miała na celu uzyskanie odszkodowania dla rodziny Jerzego – jego żony Cecylii oraz dwóch synów, Macieja i Wojciecha.

O Kukuczce nadal pamiętają

O naszym himalaiście pamięta się nadal, zwłaszcza w jego rodzinnych stronach. W Katowicach imieniem Kukuczki nazwano jedno z osiedli, jak i skwer w dzielnicy Załęże. Jego pomnik umieszczono przed Akademią Wychowania Fizycznego. Imię Jerzego Kukuczki nosi również szereg szkół, przede wszystkim w województwie śląskim.

Pod południową ścianą Lhotse umieszczono czorten poświęcony jego pamięci.

Poprzedni artykułAtrakcje turystyczne na Wielkiej Czantorii
Następny artykułMount Everest. Obiekt westchnień i cmentarzysko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj