Krywań – narodowa góra Słowaków

Krywań należy do najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Jego nietypowa forma, a także interesująca historia sprawiają, że rokrocznie zdobywa go całe mnóstwo żądnych wrażeń turystów. Czy wiesz, dlaczego Krywań jest tak ważny dla Słowaków?

Krywań – specyfika szczytu

To szczyt usadowiony w południowo-wschodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej. Krywań ma 2494 metry wysokości i charakterystyczny, zakrzywiony wierzchołek, który dał początek jego nazwie (dawniej, górale nazywali go “Krzywań”).

Krywań zbudowany jest w przeważającej części z granitów. Dawniej w tych okolicach istniały kopalnie, nazywane Krywańskimi Baniami.

 

Historia Krywania

Aż do 1793 roku uważany był za najwyższy szczyt Tatr. Już w 1761 roku na Krywaniu zjawili się pierwsi zdobywcy, pozostający anonimowi po dziś dzień (podejrzewa się, że byli nimi pracujący nieopodal górnicy). Pierwszym, odnotowanym zdobywcą Krywania był dopiero Andreas Czirbesz, który zaatakował szczyt w 1772 roku. W 1840 roku Krywań zdobył także król Saski, Fryderyk August II. Pierwsze zimowe wejście na ten szczyt miało miejsce w 1884 roku – dokonali tego Jakob Horvay i Theodor Wundt.

Krywań w kulturze słowackiej

Gdy w 1841 roku słowaccy działacze odrodzenia narodowego zdobyli Krywań, szczyt nabył całkiem nowy, symboliczny wyraz. Narodowe, patriotyczne wejścia na Krywań organizowane są corocznie w okolicach 16 sierpnia – szczyt zdobywa wówczas 500 osób jednocześnie!

Krywań wystąpił również w hymnie Słowacji, jak i w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej. Od 2009 roku występuje na słowackich monetach o nominałach 1,2 oraz 5 eurocentów.

 

2 słowackie eurocenty z widokiem na Krywań. Źródło: en.numista.com

 

Turystyka na Krywaniu

To doskonała okolica do pieszych wędrówek. Znajdziemy tu liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanej trudności. Każdy, kto zdobył Krywań przyznaje otwarcie, że z niewielu szczytów rozciąga się równie fascynująca panorama.

Poprzedni artykuł5 najlepszych piosenek o górach do nucenia na szlaku
Następny artykułDolina Chochołowska – wyprawa dla całej rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj