Śladami dinozaurów – wizyta w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

W latach 90-tych Krasiejów – niewielka wieś w województwie opolskim – zasłynął na całym świecie za sprawą wyjątkowych odkryć paleontologicznych. Od 25 lat prowadzone są tu prace wykopaliskowe, podczas których odkryto dziesiątki cennych szczątków pradawnych zwierząt. Wiele z nich zachowało się w zaskakująco dobrym stanie, przez co stały się treścią opracowań naukowych, publikowanych w najlepszych zagranicznych pismach branżowych. Dzięki tym odkryciom, w Krasiejowie powstał Park Nauki i Rozrywki.

Kompleks w Krasiejowie podzielono na dwie części – Jura Park oraz Park Nauki i Ewolucji. Pierwszy skupia się głównie na historii dinozaurów, natomiast drugi poprzez zabawę przybliża kwestie rozwoju Ziemi i życia na planecie.

Jura Park Krasiejów

Jest to miejsce, w którym na każdym kroku edukacja miesza się z zabawą. Dzieci czerpią ogromną radość, widząc z bliska modele dinozaurów, znanych im z filmów i bajek, natomiast dorośli doceniają możliwość nabycia ogromu wiedzy dotyczącej historii pradawnych zwierząt. Atrakcje, które czekają na turystów w Jura Parku, to:

 1. Ścieżka Edukacyjna – trasa wśród rzeczywistych wymiarów modeli dinozaurów została wytyczona na terenie do niedawna aktywnego wyrobiska, gdzie odkrywano szczątki tych pradawnych zwierząt. Obecnie można tam podziwiać ok, 200 figur, prezentujących niemal 70 gatunków dinozaurów. Tym samym obiekt w Krasiejowie jest największym parkiem jurajskim na terenie całej Europy. Co istotne, modele w Jura Parku Krasiejów niezwykle wiernie odzwierciedlają postaci zwierząt żyjących na Ziemi miliony lat temu. Zadbano w tej kwestii o każdy szczegół, zatrudniając wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy

 2. Pawilon paleontologiczny – propozycja dla tych, którym nie wystarcza obcowanie z modelami dinozaurów. Wystawa w pawilonie zawiera odkrycia naukowców z Krasiejowa, jak również rekonstrukcje szkieletów, powstałe w oparciu o wydobyte szczątki pradawnych zwierząt. Wystawę podziwia się z góry, poruszając się na specjalnej platformie.

  Warto podkreślić, że na terenie Krasiejowa wciąż prowadzi się badania. W okresie letnim tj. lipiec – wrzesień, turyści mają okazję podejrzeć paleontologów przy pracy. Muzeum stworzone na wciąż aktywnym wyrobisku to ewenement na skalę światową.

 3. Kino 5D – atrakcja, dzięki której odwiedzający mają wrażenie, jakby rzeczywiście cofnęli się w czasie o miliony lat. Wszystko za sprawą złożonych bodźców docierających nie tylko do zmysłów wzroku i słuchu, ale też węchu i dotyku. Obecnie w kinie w Jura Parku grane są 2 filmy, zatytułowane: „Tajemnicze Podziemie” i „Big Buck Bunny

 4. Prehistoryczne Oceanarium – obiekt dający możliwość podziwiania z bliska dna prehistorycznego oceanu. Spotkać tu można gatunki pradawnych zwierząt morskich, które obserwuje się na trójwymiarowych ekranach.

 5. Tunel Czasu – doskonały sposób, aby w krótkim czasie i niewielkim kosztem zapoznać się z historią Ziemi, a zwłaszcza życia na naszej planecie. W tunelu wytyczono 300-metrową trasę, przez którą turystów prowadzi kolejka. W trackie podróży poznają oni historię od Wielkiego Wybuchu, aż po tzw. wielkie wymarcia, z których ostatnie doprowadziło do unicestwienia dinozaurów. Wszystkie prezentacje w Tunelu Czasu są realistyczne, tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Zajęcia edukacyjno-rozrywkowe w Jura Parku

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, w Jura Parku Krasiejów na turystów czekają również zajęcia edukacyjno-rozrywkowe, przeznaczone głównie dla dzieci. Pierwsze z nich to warsztaty paleontologiczne, poszerzające wiedzę z zakresu życia dinozaurów. Zajęcia przybliżają również pracę naukowców, którzy na co dzień zajmują się tymi prehistorycznymi zwierzętami. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkoli, a cena za udział to 7 zł za osobę.

Ponadto, w Jura Parku organizowane są również różnorodne lekcje muzealne. Przygotowują je specjaliści z danej dziedziny paleontologii, którzy przekazują swoją wiedzę nastolatkom w wieku licealnym. W tym przypadku koszt udziału w zajęciach również wynosi 7 zł za osobę.

Jura Park Krasiejów – cennik

Najbardziej opłacalny jest zakup biletu wspólnego do obu Parków w Krasiejowie. Niemniej jednak, jeżeli ktoś decyduje się odwiedzić tylko Jura Park, również ma taką możliwość. Istnieją bilety grupowe oraz rodzinne, dla rodziców z 1, 2 lub 3 dzieci, które można zakupić po obniżonej cenie. Najdroższa opcja to bilety indywidualne, dostępne w cenach:

 • bilet normalny – 39 zł

 • bilet ulgowy – 32 zł

Park Nauki i Ewolucji

Druga część Parku w Krasiejowie nieco bardziej skupia się na aspekcie edukacyjnym, choć każdy znajdzie tu również wiele rozrywki. Wizytę w obiekcie rozpoczyna się od sali kinowej, gdzie w formacie 3D wyświetlany jest film imitujący start promem kosmicznym. Warto zauważyć, że cała wizyta w Parku Nauki i Ewolucji inscenizowana jest na wędrówkę kosmiczną połączoną z podróżą w czasie. Podczas dalszej drogi turyści nadal korzystają z okularów 3D, a prezentowane filmy przedstawiają historię świata i życia na Ziemi, skupiając się na szczegółowym przedstawieniu przebiegu ewolucji.

Dla odwiedzających przygotowano również atrakcje w formie wystaw. Przedstawiają one modele praludzi, małp i innych gatunków spokrewnionych z ludźmi. Pozostałe ekspozycje dotyczą historii pisma, naczyń oraz narzędzi. Warta uwagi jest też wystawa prezentująca, jak przebiegało zasiedlanie kolejnych obszarów Globu. Uwagę przykuwa również pomieszczenie, w którym odwiedzający dowiadują się, jak bada się pokrewieństwo między ludźmi. Okazuje się, że ostatecznie wszyscy, niezależnie od rasy, w jakimś stopniu są rodziną.

Cennik w Parku Nauki i Ewolucji

Podobnie jak w przypadku Jura Parku, w parku Nauk i Ewolucji zakupić można bilety grupowe i rodzinne. Jeżeli chodzi o bilety indywidualne, ich ceny przedstawiają się następująco:

 • bilet normalny – 36 zł

 • bilet ulgowy – 30 zł

Kompleksowe zwiedzanie Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Miłośnicy prehistorii odwiedzający Krasiejów mają możliwość zwiedzania obu części Parku w ramach jednego biletu. W takim przypadku na wizytę w Parku trzeba jednak zarezerwować cały dzień, aby mieć możliwość skorzystania z wszystkich atrakcji. W sprzedaży dostępne są bilety rodzinne oraz grupowe, jak i indywidualne. Niezależnie od rodzaju biletu, jeżeli zakupi się go przez internet, cena jest o 10% niższa niż w kasie. Bilety indywidualne do obu części Parku kosztują:

 • bilet normalny – 70 zł

 • bilet ulgowy – 58 zł

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to miejsce, do którego warto zabrać każde dziecko, aby w drodze zabawy nabyło cenną i interesującą wiedzę. Połączenie edukacji z rozrywką to doskonały pomysł na weekend. Wśród odwiedzających Park wiele jest również osób dorosłych, które także miło spędzają czas w tym miejscu.

Poprzedni artykułAtrakcje Gór Sowich
Następny artykułPark Rozrywki w Inwałdzie – moc atrakcji dla całej rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj