Kozi Wierch

Kozi Wierch to najwyższa góra, która w całości znajduje się w Polsce. Mierzy 2291 m n.p.m. a jego grań wchodzi w skład szlaku Orla Perć.

Droga dla każdego

Najłatwiej zdobyć Kozi Wierch wchodząc od Doliny Pięciu Stawów. Szlak jest na tyle prosty, że nie ma tam łańcuchów i innych zabezpieczeń. Można oczywiście zdobyć ten szczyt przemierzając Orlą Perć, jest to jednak szlak dla doświadczonych turystów, którzy nie odczuwają lęku wysokości i szukają w górach dreszczyku emocji.

Reszta turystów powinna zdecydować się na szlak wiodący z Doliny Pięciu Stawów, dzięki czemu będą mogli podziwiać równie wspaniałe widoki jak te z Orlej Perci.

Krok, po kroku

W dolinie wybieramy niebieski szlak, mijamy Przedni Staw, a potem Wielki Staw. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków, dalej kierujemy się czarnym, który prowadzi na Kozi Wierch. Droga jest łagodna i kamienista. Gdy zaczyna się robić bardziej stromo warto rozejrzeć się, jest stąd piękny widok na góry otaczające Dolinę Pięciu Stawów.

Dochodzimy do skalistego terenu, który prowadzi licznymi zakosami. Pod koniec musimy przejść trawersem w poprzek Szerokiego Żlebu.

Ostatni etap drogi to odcinek Orlej Perci. Szlak często tu zakręca toteż trzeba bacznie obserwować drogę i szukać oznaczeń, aby nie pobłądzić wśród skał. Na tym odcinku trzeba zachować większą ostrożność gdyż skały mogą być śliskie. Uważać trzeba również na innych turystów, którzy w większości będą podążać w przeciwnym kierunku.

Gdzie dalej?

Widoki na szczycie rekompensują trudy wędrówki. Malownicza panorama Tatr zapiera dech w piersiach. W dole Przedni Staw, Wielki Staw i Czarny Staw, a nad nimi rzędy tatrzańskich gór. Jak na Tatry Wysokie przystało widać tu strzeliste turnię i przepaści. Można też zobaczyć jak radzą sobie na łańcuchach doświadczone osoby przemierzające Orlą Perć.

Wrócić można tą samą drogą lub kontynuować wędrówkę Orlą Percią. Trzeba tu jednak pamiętać, iż jest to szlak jednokierunkowy więc pójść można jedynie w stronę przełęczy Krzyżne.

Poprzedni artykułSzpiglasowy Wierch
Następny artykułHala Gąsienicowa – Najłatwiejszy szlak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj