W Sercu Sudetów – z wizytą w Kotlinie Kłodzkiej

Zlokalizowana w południowo-wschodniej części Polski Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna, znajdująca się między kilkoma pasmami górskimi Sudetów. Jest to okolica bogata w atrakcje, służąca wielu turystom jako punkt wypadowy do wycieczek górskich. Często myli się Kotlinę Kłodzką z Ziemią Kłodzką, podczas gdy Kotlina to jedynie fragment o wiele większego obszaru. Warto przyjrzeć się nieco bliżej największym atrakcjom okolicy.

Położenie i systematyka Kotliny Kłodzkiej

Na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się kilka miast i wiele wsi, w tym w centralnej jej części nieoficjalna stolica regionu – Kłodzko. Z każdej strony Kotlinę otaczają szczyty kilku pasm górskich, w tym Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika. Pasma te nie są rzecz jasna uważane za części Kotliny, którą dzieli się na:

 • Kotlinę właściwą

 • Rów Górnej Nysy

 • Wzgórza Rogówki

Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy geografowie zgadzają się z powyższym podziałem, w poczet Kotliny Kłodzkiej wliczając jedynie jej część właściwą.

Najważniejsze miejscowości Kotliny Kłodzkiej

Na terenie Kotliny Kłodzkiej leży wiele ciekawych miast i wsi. Za najbardziej interesujące należy uznać:

 1. Kłodzko – największe miasto w Kotlinie, liczące niespełna 30 tys. mieszkańców. Przez Kłodzko przepływa Nysa Kłodzka, jak również kilka pomniejszych rzek i potoków. Godna uwagi jest kłodzka Starówka, której układ zachował się niemal niezmieniony od czasów Średniowiecza. Pozostałe ważne zabytki to:

 • Twierdza Kłodzko na Górze Fortecznej, zlokalizowana nieopodal Starego Miasta

 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego najstarsze fragmenty powstały jeszcze w XIV wieku

 • Gotycki most na Młynówce, powstały pod koniec XIII wieku, lecz później wielokrotnie przebudowywany.

 1. Bystrzyca Kłodzka – niewielkie, liczące ok. 10 tys. miasteczko. Warto tu zobaczyć pochodzące z początku XIV wieku, zabytkowe mury miasta. Najważniejsze ich elementy to Brama Wodna oraz Baszty: Rycerska i Kłodzka. Inne ciekawe obiekty w Bystrzycy Kłodzkiej to m. in. Wieża Warowna, kolumna Trójcy Świętej z 1736 roku oraz kościół gotycki pw. św. Michała Archanioła, wybudowany w XIII wieku, a później wielokrotnie przebudowywany.

 2. Międzylesie – małe miasto, liczące jedynie ok. 3000 tys. mieszkańców. Jednak ich liczbę znacząco przewyższają turyści, którzy zjeżdżają się tłumnie do Międzylesia zarówno latem, jak i zimą.

  Najsłynniejszą atrakcją miasta jest z pewnością zespół zamkowy, który tworzą: budowla zamku z murami obronnymi oraz zadbany ogród. Konstrukcja jest monumentalna i imponująca, a jeden z jej elementów stanowi Czarna Wieża, wybudowana jeszcze w XIV wieku. Jest to zdecydowanie najstarszy zabytek w mieście. Pozostałe atrakcje Międzylesia to np. Kościół parafialny pw. Bożego Ciała, wybudowany w roku 1350 oraz domy tkaczy, powstałe w XVIII wieku. Mowa o drewnianych, spiczastych domkach, które wybudowano ze względu na intensywny rozwój przemysłowy miasta, który miał miejsce pod koniec XVIII wieku. Początkowo budynków było siedem, do dzisiaj zachowały się jednak tylko dwa z nich.

  Międzylesie to doskonałe miejsce wypadowe dla pieszych turystów górskich. Przebiega tędy wiele szlaków, w tym niebieski prowadzący na Mały Śnieżnik. Natomiast czerwonym szlakiem turyści mogą łatwo dotrzeć do Kamieńczyka, w którym znajduje się słynny wodospad.

 3. Międzygórze – maleńka, licząca zaledwie ok. 500 mieszkańców wieś, ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów. Słynie z drewnianej zabudowy w stylu tyrolskim. Spacerując przez Międzygórze, warto zwrócić uwagę na niebanalne krużganki czy balustrady. Ponadto, w Międzygórzu w dużej mierze udało się zachować układ urbanistyczny z XVI wieku.

  Na terenie Międzygórza znajduje się wodospad Wilczki o wysokości 22 metrów. Ponadto, turyści wypoczywający w Międzygórzu mogą wykorzystać jeden z kilku szlaków prowadzących na Śnieżnik lub Przełęcz Puchaczówkę. Czerwony szlak prowadzi do schroniska „Na Śnieżniku”, a żółty do schroniska na „Iglicznej”. W Międzygórzu warto również zobaczyć Ogród Bajek, w którym stworzono wystawę drewnianych postaci z kreskówek.

Pozostałe atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolic

W wymienionych powyżej miejscowościach znajduje się tylko część atrakcji, jakie oferuje turystom Kotlina Kłodzka. Oprócz nich warte uwagi są:

 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – długa na 5 km jaskinia zawdzięcza swą nazwę skamielinie prehistorycznego niedźwiedzia, którą znaleziono tutaj wiele lat temu. Zwiedzającym udostępniono 360-metrową trasę, której pokonanie z przewodnikiem zajmuje ok. 45 minut.

  W sezonie tj. od maja do sierpnia jaskinia jest czynna w godzinach 9:00 – 16:40 przez cały tydzień. Poza sezonem godziny otwarcia są identyczne, lecz jaskinia zostaje zamknięta dla turystów w poniedziałek i w czwartek. Ceny w lipcu i w sierpniu to 30 zł bilet normalny i 25 zł bilet ulgowy, natomiast poza sezonem jest to odpowiednio 25 zł i 20 zł.

  Warto pamiętać, że w jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 6 stopni Celsjusza. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia wymaga zatem zabrania ze sobą ciepłej odzieży. Dobrze jest również wcześniej zarezerwować bilety, aby mieć pewność, że uda się wejść na trasę.

 • Kopalnia uranu w Kletnie – w tej samej miejscowości, co Jaskinia Niedźwiedzia, znajduje się również nieczynna kopalnia uranu. Turyści mogą się przejść po jednej ze sztolni oraz podziwiać wystawy dotyczące wydobycia uranu w Kletnie i nie tylko. Podobnie jak w jaskini, w sztolni panuje stała temperatura, ok. 7 stopni Celsjusza.

  Kopalnia jest otwarta przez cały tydzień, w godzinach 9:00 – 17:00. Ceny biletów w lipcu i sierpniu to 22 zł normalny i 18 zł ulgowy. Poza sezonem wynoszą odpowiednio 20 zł i 16 zł.

 • Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – monumentalny pałac z XIX wieku, dwukrotnie zniszczony i odbudowany w XX wieku. Kompleks w dużym stopniu jest ruiną, lecz sukcesywnie odnawianą. Już dzisiaj turyści mogą podziwiać odnowioną fasadę, imponujący krużganek i stajnie. Wejście do zamku jest otwierane co godzinę od 10:00 do 17:00. Ceny biletów to 25 zł normalny i 15 zł ulgowy. Warto pamiętać, że podczas zwiedzania Pałacu turyści mają do pokonania kilkaset schodów, stąd też nie poleca się tej atrakcji osobom o słabszym zdrowiu.

 • Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku („Kopalnia Złota”) – otwarte sztolnie dawnej kopalni złota i arsenu, w których turyści mogą również podziwiać wiele interesujących wystaw, przedstawiających proces wydobywania szlachetnych minerałów. Ponadto, na terenie Muzeum znajduje się również podziemny wodospad.

  W sezonie letnim (kwiecień-październik) Muzeum jest otwarte w godzinach 9:00 – 18:00, natomiast w pozostałe miesiące od 9:00 do 16:00. Ceny biletów w lipcu i w sierpniu to 25 zł normalny i 20 zł ulgowy, natomiast poza sezonem głównym wstęp kosztuje odpowiednio 23 zł i 18 zł.

Kotlina Kłodzka sama w sobie ma turystom bardzo wiele do zaoferowania. Warto jednak pamiętać, że stanowi również świetny punkt wypadowy do zdobywania szczytów Sudetów. Szczególnie godne polecenia wydają się wycieczki w Góry Stołowe, słynące m.in. z relatywnie wysokich, płaskich szczytów. Wybierając się w Góry Stołowe, nie można również pominąć obecnych tam Błędnych Skałek, czyli niezwykłych formacji skalnych.

Poprzedni artykułBłędne Skały – dlaczego musisz je zobaczyć?
Następny artykułPerła Beskidu Małego – Góra Żar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj