Kotlina Jeleniogórska – cudowne widoki i historia w jednym miejscu

W południowo-zachodniej Polsce znajduje się region, który powinien odwiedzić każdy amator pięknych, górskich widoków. Kotlina Jeleniogórska Zachwyca nietypową budową geologiczną, jak i cudownymi zabytkami.

Położenie Kotliny Jeleniogórskiej

Kotlina Jeleniogórska znajduje się w Sudetach Zachodnich i tworzy obniżenie śródgórskie, które otaczają Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Karkonosze i Pogórze Izerskie. Ponadto, Kotlinę Jeleniogórską tworzą mniejsze regiony, wśród których wyróżniamy:

  • Obniżenie Jeleniej Góry
  • Obniżenie Sobieszowskie
  • Wzgórza Łomnickie
  • Obniżenie Mysłakowickie
  • Wzgórza Karpnickie
  • Wzgórza Dziwiszowskie

Roślinność Kotliny

Choć pierwotna roślinność Kotliny Jeleniogórskiej cechowała się dużą unikalnością, niestety – została niemal całkowicie przekształcona wskutek ludzkiej działalności. Osadnictwo i uprawa ziemi, ale i naturalne procesy w tych okolicach sprawiły, że dawne torfowiska i podmokłe łąki przekształciły się w stawy rybne i zbiorniki wodne.

Nietypowa geologia

Kotlinę budują przede wszystkim granity karkonoskie, które możemy zaobserwować gołym  okiem w postaci wystających na zboczach skałek, powstałych w skutek procesu wietrzenia. Na powierzchni znajdziemy również gliny, piaski oraz żwiry.

Turystyka. Co warto zwiedzić?

Na terenie Kotliny znajduje się utworzony w 2008 roku Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, uznany za pomnik historii Polski. Znajdują się tu zamki, pałace i rezydencje

Poprzedni artykułRezerwat przyrody Biała Woda – idealny na piesze wędrówki
Następny artykułDlaczego powinieneś zobaczyć Rudawy Janowickie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj