
W południowo-zachodniej Polsce znajduje się region, który powinien odwiedzić każdy amator pięknych, górskich widoków. Kotlina Jeleniogórska Zachwyca nietypową budową geologiczną, jak i cudownymi zabytkami.
Położenie Kotliny Jeleniogórskiej
Kotlina Jeleniogórska znajduje się w Sudetach Zachodnich i tworzy obniżenie śródgórskie, które otaczają Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Karkonosze i Pogórze Izerskie. Ponadto, Kotlinę Jeleniogórską tworzą mniejsze regiony, wśród których wyróżniamy:
- Obniżenie Jeleniej Góry
- Obniżenie Sobieszowskie
- Wzgórza Łomnickie
- Obniżenie Mysłakowickie
- Wzgórza Karpnickie
- Wzgórza Dziwiszowskie
Roślinność Kotliny
Choć pierwotna roślinność Kotliny Jeleniogórskiej cechowała się dużą unikalnością, niestety – została niemal całkowicie przekształcona wskutek ludzkiej działalności. Osadnictwo i uprawa ziemi, ale i naturalne procesy w tych okolicach sprawiły, że dawne torfowiska i podmokłe łąki przekształciły się w stawy rybne i zbiorniki wodne.
Nietypowa geologia
Kotlinę budują przede wszystkim granity karkonoskie, które możemy zaobserwować gołym okiem w postaci wystających na zboczach skałek, powstałych w skutek procesu wietrzenia. Na powierzchni znajdziemy również gliny, piaski oraz żwiry.
Turystyka. Co warto zwiedzić?
Na terenie Kotliny znajduje się utworzony w 2008 roku Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, uznany za pomnik historii Polski. Znajdują się tu zamki, pałace i rezydencje