Kościelec – łatwy czy trudny szlak?

Szukając informacji na temat zdobywania tego szczytu natkniecie się na wiele sprzecznych informacji. Subiektywne oceny taterników co do trudności szlaku prowadzącego na Kościelec są rozbieżne. Jak to w końcu jest z tym szlakiem?

Bez ułatwień
Na szlaku czekają nas dwie trudności. Po pierwsze pokonanie ostatniego szczytowego odcinka, a po drugie zejście z niego.
Jak przystało na Tatry Wysokie ten ostatni odcinek to pokonywanie skał i głazów. Na tym szlaku nie zamontowano żadnych sztucznych ułatwień. Nie ma więc łańcuchów, które pomogły by nam dać dobry punkt zaczepienia. Dla osób nieprzyzwyczajonych do wędrówki w takich warunkach przejście może przysporzyć wiele problemów. W sezonie letnim na szlaku niejednokrotnie tworzą się zatory właśnie z tego powodu.
Brak sztucznych ułatwień odczujemy najmocniej przy załamaniu pogody. Pokonanie tego odcinka przy śliskiej powierzchni skał jest niebezpieczne i trzeba zachować wyjątkową ostrożność.

Widok z góry
Szczyt góry jest niewielki, w środku sezonu może być tam tłoczno. Ale skoro już przy tym jesteśmy to warto zaznaczyć, że rozpościera się ze szczytu niepowtarzalny widok. To właśnie tylko tam możecie podziwiać wszystkie Stawy Gąsienicowe. Panorama obejmuje Orlą Perć, Świnicę oraz Tatry Zachodnie w tym Giewont i Kasprowy Wierch.
Wejście na szczyt to dopiero połowa drogi. Trzeba jeszcze bezpiecznie zejść. Wspomniany już brak sztucznych ułatwień może bardzo doskwierać mniej doświadczonym osobą. Schodząc trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym. Poślizgnięcie się na skalnym zboczu może skończyć się nawet śmiercią.

Bądź rozważny
Na każdym szlaku i w każdych górach trzeba uważać. Lekceważenie prowadzi do szeregu wypadków. Tak samo wybierając się na Kościelec trzeba z rozwagą podchodzić do pokonywanych kolejno przeszkód.
Jeżeli macie już doświadczenie w zdobywaniu wysokich szczytów i wspinaczka z wykorzystaniem rąk nie sprawia wam trudności możecie śmiało próbować zdobyć ten szczyt.
Natomiast wspinaczka ten szczyt zimą wymaga dużego doświadczenia i wykorzystania odpowiedniego sprzętu.

Poprzedni artykułWindsurfing w górach?
Następny artykułKtórędy na Świnicę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj