Kopa Kondracka – historia zaklęta w halach

Podczas wizyty w Tatrach Zachodnich nie można pominąć Kopy Kondrackiej – malowniczego zakątku, który zachwyca różnorodnością natury i tajemniczą aurą. Czy wiesz, że dawniej Kopa Kondracka aż po wierzchołek służyła juhasom do wypasu owiec?

Kopa Kondracka – położenie geograficzne

Znajduje się grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim a Przełęczą Pod Kopą Kondracką oraz Małołączniakiem. Przez szczyty przebiega granica polsko-słowacka. Z Kopy Kondrackiej mamy doskonały widok nad dolinami Małej Łąki, Bystrej oraz na Dolinę Cichą. Z wierzchołka Kopy Kondrackiej można obserwować okazałe szczyty Tatr Wysokich.

Garść historii

Oficjalnie, jako pierwszy szczyt Kopy Kondrackiej w 1832 roku zdobył Franciszek Herbich. Należy jednak pamiętać, że wypasający tam zwierzynę juhasi zdobyli szczyt Kopy zdecydowanie wcześniej.

Podłoże geologiczne

Kopa Kondracka zbudowana jest przede wszystkim z wapieni i dolomitów. W części szczytowej można napotkać alaskity i skały metamorficzne.

Przyroda

Kopa Kondracka zachwyca przede wszystkim bogactwem natury. Niegdyś jej trawiaste zbocza były wykorzystywane niemal aż do samego wierzchołka przez wypasających owce juhasów. Od strony zachodniej, do Polski przynależały dwie hale: Hala Kondratowa oraz Hala Mała Łąka. Obecnie Kopa przynależy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, wskutek czego wstrzymano wypas, a tym samym degradację specyficznej roślinności.

Na Kopie Kondrackiej można spotkać szereg bardzo rzadkich roślin, w tym tych granitolubnych. Spotkamy tu również sit skucina nadający Kopie czerwone zabarwienie, jak również głodka kutnerowatego, gruszyczkę karpacką, czy przymiotno węgierskie.

Szlaki turystyczne

Na Kopie Kondrackiej znajdują się dwa szlaki turystyczne – czerwony i żółty. Pierwszy przebiega grzbietem Czerwonych Wierchów z Doliny Kościeliskiej na Kasprowy Wierch, zaś drugi przez Dolinę Małej Łąki i Kondracką Przełęcz.

Poprzedni artykułCo skrywa Jaskinia Mroźna?
Następny artykułRusinowa Polana – w sam raz na rodzinne wycieczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj