Kim jest Denis Urubko?

Wraz z Adamem Bieleckim podjął się heroicznej akcji ratunkowej Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat, przerywając wspinaczkę na K2. 24 lutego, podczas wyprawy na K2 organizowanej przez „Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera” odłączył się od zespołu, by zdobyć szczyt samodzielnie. Kim jest tajemniczy Urubko?

Denis Urubko – pochodzenie

Denis Urubko urodził się w ZSRR, w Niewinnomyssku. Po jego rozpadzie przeniósł się do Kazachstanu, gdzie przyjął obywatelstwo kazachskie oraz pełnił służbę wojskową w Ałma-Acie.

W 2012 opuścił Kazachstan i powrócił do Rosji, osiedlając się w Riazaniu. W 2015 roku udało mu się uzyskać polskie obywatelstwo.

Kariera himalaisty

w 1999 roku Urubko zdobyl wszystkie pięć szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery w zaledwie 42 dni. Wspinał się wówczas z Simone Moro, Andriejem Mołotowem i Mario Curnisem.

Jednym z jego najgłośniejszych osiągnięć jest zdobycie szczytu Elbrusu (5642m n.p.m) w niecałe 4 godziny.

Życie prywatne

Urubko był trzykrotnie żonaty. Ma pięcioro dzieci: trzy córki oraz dwóch synów. Aktualnie mieszka we Włoszech.

Zimowa wyprawa na K2

Źródło: rmf24.pl

Jak wielokrotnie wspomina sam Urubko – wspinaczka z Polakami daje mu poczucie wolności i swobody. W zespole Krzysztofa Wielickiego wspinacz czuje się elementem grupy, a nie podwładnym.

Urubko zasłynął z akcji ratunkowej prowadzonej spontanicznie wraz z Adamem Bieleckim – himalaiści przerwali swoją wyprawę na K2 w styczniu 2018 roku, by ruszyć na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi na Nanga Parbat. Wspinaczom udało się uratować Francuzkę, jednak wyjątkowo trudne warunki nie umożliwiły udzielenia pomocy Mackiewiczowi, który został wyżej, jak przyznaje Revol – w stanie agonalnym.

Samotne starcie ze szczytem

24 lutego 2018 roku Denis Urubko odłączył się od członków wyprawy, by samodzielnie zdobyć K2. Nie powiadomił o swoich zamiarach nikogo, nie zabrał ze sobą żadnych środków łączności. Chciał zdobyć szczyt jeszcze przed końcem lutego, jego zdaniem – miesiąca kończącego zimę.

Dziś kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki poinformował, że Urubko schodzi ze szczytu. Obecnie znajduje się w obozie C2.

Poprzedni artykułBieszczady – najlepsze atrakcje
Następny artykułBieszczadzki Park Narodowy – 5 powodów, dla których musisz go zobaczyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj