Kasprowy Wierch

Na Kasprowy – kolejką lub pieszo

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch to nie tylko jeden z symboli tatrzańskiej turystyki, ale także doskonały sposób na poznanie gór dla turystów poszukujących pięknych widoków, osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. To właśnie istnieniu kolejki masyw zawdzięcza swoją ogromną popularność wśród turystów z całego świata.

Szczyt Kasprowego Wierchu leży na wysokości 1987m n. p. m., a sam masyw położony jest u zbiegu trzech tatrzańskich dolin: Doliny Cichej, Doliny Bystrej i Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Według legendy nazwa szczytu pochodzi od niegdysiejszego właściciela tych ziem – górala Kaspra. Dzięki istnieniu zbudowanej w latach 1935-36 kolejki górskiej, każdego roku Kasprowy Wierch odwiedzany jest przez około milion turystów.

Jak dostać się na szczyt?

Najwygodniejszy i najszybszy sposób, by znaleźć się na Kasprowym, to skorzystanie z kolejki. Podróż nią zajmuje średnio około 20 minut i zapewnia niesamowite widoki, między innymi na Giewont. W lecie panuje tu jednak ogromny ruch turystyczny, który stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Władze parku narodowego starają się temu przeciwdziałać ograniczając czas pobytu na szczycie do 1:40h.

Rzecz jasna wyjazd kolejką to nie jedyne rozwiązanie. Szlaki piesze są bardzo dobrze przygotowane i, jak na warunki tatrzańskie, względnie krótkie. Bezpośrednia trasa, rozpoczynająca się tuż przy przystanku początkowym kolejki, powiedzie nas na szczyt zielonym szlakiem w ciągu około 3 godzin.
Znacznie bardziej atrakcyjnym szlakiem jest trasa prowadząca przez schronisko Murowaniec. Wycieczkę rozpoczynamy kierując się w stronę Małej Królowej Kopy (1:30h) lub wędrując Doliną Jaworzynki (1:40h), następnie docieramy do Murowańca, skąd podążamy żółtym szlakiem do Suchej Przełęczy (1:15h), a następnie na szczyt Kasprowego Wierchu. Przeciętnie trasa ta powinna zająć nam 3:30h, ale warto spędzić nieco czasu odpoczywając w schronisku.

Co znajdziemy na górze?

Nie ulega wątpliwości, że największą atrakcją turystyczną tych regionów są przepiękne tatrzańskie krajobrazy. Widok z Kasprowego Wierchu z nawiązką rekompensuje nam zmęczenie wędrówką, dając nam szansę na podziwianie przepięknej panoramy. Poza tym, na szczycie znajduje się również zabytkowy budynek Obserwatorium Meteorologicznego, wybudowanego w latach 1936-37. Kasprowy Wierch może być również doskonałym punktem wyjścia do dłuższej wycieczki po tatrzańskich szczytach. Warto stąd skierować się na przykład w stronę Czerwonych Wierchów – na Ciemniak (2096m n. p. m.) dotrzemy po około 3h marszu. Z kolei wybierając się w przeciwną stronę, możemy wybrać się na najtrudniejszy szlak po polskiej stronie Tatr, czyli Orlą Perć.

Następny artykułGiewont