Karkonosze – perła Sudetów

Szczyty karkonoskie tworzą najwyższe ze wszystkich pasm górskich Sudetów. Niespełna 1/3 powierzchni 650 km2 Karkonoszy leży na terenie Polski, podczas gdy pozostała ich część tworzy najwyższe góry Republiki Czeskiej. Karkonosze znane są ze specyficznej rzeźby terenu, ciekawych form skalnych oraz zachwycających krajobrazów. Tłumnie odwiedzają je letni turyści, jak i miłośnicy narciarstwa.

Karkonoski Park Narodowy

Niemal 2/3 obszaru Karkonoszy stanowi Park Narodowy, na którego terenie znajdują się najważniejsze szlaki, szczyty i bogactwa naturalne pasma. Karkonoski Park Narodowy na terenie Polski zajmuje 55,8km2. Turyści mają w nim do dyspozycji 112 km tras turystycznych – pieszych, rowerowych i narciarskich. Odwiedzający Park mogą także korzystać z wyciągów górskich.

Przed wejściem na teren Karkonoskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet: indywidualny – 6 zł, grupowy 5 zł, natomiast bilety ulgowe są o 50% tańsze. Kasy znajdują się w wielu miejscach, m.in. pod Świątynią Wang w Karpaczu i przy Wodospadzie Szklarki.

Karkonosze – specyficzny klimat

Karkonosze są wyjątkowe pod wieloma względami. Dotyczy to między innymi warunków atmosferycznych, jakie w nich panują. Pomimo relatywnie niewielkiej wysokości pasma, klimat jest tu niezwykle ostry, niemal tatrzański. Temperatura roczna na Śnieżce to ok. 1°, natomiast w Karpaczu niewiele ponad 7°. W Karkonoszach występują również bardzo silne wiatry.

Ostry klimat ma swoje zalety, do jakich należy z pewnością zaliczyć występowanie zjawiska inwersji. Dzięki niemu turyści mogą podziwiać zalegające w kotlinach kłębowiska chmur.

Karkonosze – naturalne atrakcje

Rzeźba terenu

Cechą charakterystyczną Karkonoszy jest interesujące i rzadko spotykane ukształtowanie terenu. Co krok można tu natrafić na niezwykłe skałki, mierzące nawet ponad 20 m wysokości. Są to m.in. Owcze Skały, Ptasie Gniazda, czy też Paciorki. Najbardziej znane są natomiast Pielgrzymy – zespół 3 grup skalnych, ułożonych w niewielkiej odległości. Każdy z Pielgrzymów jest wysoki na niemal 25 metrów. Główna prowadząca do nich trasa biegnie zielonym szlakiem spod Świątyni Wang w Karpaczu.

Na uwagę zasługują również wydrążone kotły polodowcowe. W Karkonoszach powstało ich w sumie 6, w tym Czarny Kocioł oraz Śnieżne Kotły. Na dnie tych ostatnich okresowo pojawiają się jeziorka polodowcowe, urozmaicając i tak zapierający dech w piersiach krajobraz.

Zasoby wodne Karkonoszy

Karkonosze prawie w całości leżą w dorzeczach dwóch wielkich rzek – Odry i Łaby. Przez polską część pasma przepływają wody zasilające Odrę, w tym: Bóbr, Kamienna, czy Wrzosówka. Po stronie czeskiej znajdują się źródła Łaby, poza tym do rzeki głównej dopływają m.in. Bilina, czy Ploucnice. Karkonosze słyną z powstających na rzekach i potokach efektownych wodospadów. Najsłynniejsze z nich to:

 • Wodospad Kamieńczyka – powstały na rzece Kamieńczyk wodospad jest wysoki na 27 m, co czyni go najwyższym w całych polskich Sudetach. Ciekawostkę stanowi obecność za wodospadem sztucznie wykutej groty „Złota Jama”. Do atrakcji najłatwiej dotrzeć ze Szklarskiej Poręby – czerwonym szlakiem lub kolejką krzesełkową „Szrenica”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk”

 • Wodospad Szklarki – drugi najwyższy wodospad w polskich Sudetach, o wysokości całkowitej 13,3m. . Do Szklarek prowadzi niebieski szlak z Piechowic. Można również dojechać samochodem na pobliski parking. Nieopodal wodospadu zlokalizowane jest schronisko „Pod Łabskim Szczytem”

Karkonosze – flora i fauna

W Karkonoszach naturalnie występują piętra roślinności, co jest rzadko spotykane w tak niskich pasmach górskich. Dominują drzewa iglaste, zwłaszcza świerki, jednak nie brakuje również lasów mieszanych oraz iglastych. Specyficzna, rzadko spotykana roślinność pokrywa podmokłe tereny, tworząc torfowiska, w pewnych obszarach Karkonoszy występujące bardzo gęsto. W polskiej części pasma najwięcej tego typu terenów występuje w okolicy Pielgrzymów oraz na Równi pod Śnieżką.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i nie tylko występuje wiele gatunków zwierząt. Do najczęściej spotykanych należą: rysie, wydry, czy piżmaki. Obecne są również gatunki introdukowane, takie jak muflony z Korsyki, czy jenoty z Azji. Karkonosze rozsławiają również ptaki, wśród których wiele to gatunki zagrożone. Nie bez powodu organizacja BirdLife International uznała obszar Karkonoszy za ostoję ptaków. Zauważyć można tu lot m.in. bociana czarnego, czy drozda obrożnego.

Śnieżka – korona Sudetów

Mierząca 1603 m n.p.m. Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy, jak i całych Sudetów. Należy do Korony Europy, jako najwyższa góra w Czechach.

Po polskiej stronie, administracyjnie Śnieżka znajduje się na terenie Karpacza. Stamtąd też najlepiej ją zdobywać. Turyści mają do wyboru szlak czarny i niebieski. Od strony czeskiej na szczyt prowadzi mający swój początek w Pec pod Sněžkou szlak żółty. W miejscowości tej znajduje się również kolejka, wywożąca odwiedzających Karkonosze na Śnieżkę. Wyjazd dla osoby dorosłej kosztuje 230, a bilet ulgowy 210 koron czeskich. W Karpaczu również znajduje się wyciąg, który jednak dowozi turystów tylko na Małą Kopę, skąd trzeba samodzielnie dojść na Śnieżkę 20-minutową trasą.

Z górującego nad Sudetami szczytu turyści podziwiają niepowtarzalne widoki. Warto również zainteresować się obiektami położonymi na Śnieżce. Znajdują się tam m.in.: czeskie schronisko, kaplica św. Wawrzyńca, czy też stara stacja meteorologiczna.

Karkonosze – popularne miejscowości turystyczne

Na terenie Karkonoszy leżą dziesiątki uzdrowisk oraz ośrodków miejskich przyjmujących turystów. Najważniejsze i najczęściej odwiedzane przez turystów to:

 1. Karpacz

  Niewielkie miasteczko, liczące niespełna 5 tys. mieszkańców, jest nieformalną stolicą Karkonoszy. Właśnie tutaj latem i zimą zjeżdża najwięcej turystów z całego kraju i z zagranicy. Co tak przyciąga do Karpacza? Przez miasto przebiega wiele szlaków turystycznych, znajduje się tutaj także najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka. Dobrze rozwinięta jest również infrastruktura narciarska. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji wiele tras biegowych i zjazdowych oraz wyciągów. Najpopularniejszych jest z pewnością kompleks narciarski na Kopie.

  Warto odwiedzić również zabytkowe obiekty znajdujące się na terenie Karpacza. Wśród nich jest Świątynia Wang – imponujący, drewniany kościół ewangelicki z przełomu XII/XIII wieku. Powstał na terenie dzisiejszej Norwegii, w mieście Vang, skąd w 1842 roku został przeniesiony do Karpacza. Jest to obecnie najstarszy kościół drewniany w Polsce.

  Turyści odwiedzający Karpacz wstępują również do dawnego dworca kolejowego, w którym mieści się dzisiaj Centrum Kultury oraz niezwykłe Muzeum Zabawek. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w mieście jest natomiast zlokalizowane w Kotle Małego Stawu, nad jeziorkiem polodowcowym, schronisko PTTK „Samotnia”.

 2. Szklarska Poręba

  Podobnie jak Karpacz, Szklarska Poręba to niewielkie miasteczku, w którym mieszka niewiele ponad 6 tys. osób. Jednak miejscowość przez cały rok tętni życiem. Na terenie miasta znajduje się wiele atrakcji przyciągających turystów, w tym najsłynniejsze karkonoskie wodospady – Szklarki i Kamieńczyk. Odwiedzając Szklarską Porębę, nie można również zapomnieć o Śnieżnych Kotłach. W mieście znajduje się wyciąg na Szrenicę, a także przebiega tędy czerwony szlak prowadzący na szczyt.

  Szklarska Poręba to obok Karpacza najczęściej odwiedzane przez narciarzy miasto w Karkonoszach. Znajduje się tutaj wiele tras zjazdowych, jak i biegowych. Każdego roku biegacze narciarscy gromadzą się na Polanie Jakuszyckiej, aby wziąć udział w Biegu Piastów. Jest to ogromne święto narciarstwa, podczas którego odbywa się kilka biegów i rozmaitych imprez.

 3. Jelenie Góra

  Największy z wymienionych ośrodków, licząca ok. 80 tys. mieszkańców Jelenia Góra, jest najbardziej zabytkową miejscowością. Godne podziwu są: jeleniogórskie Stare Miasto, mury obronne, Ratusz, a także dwie świątynie – wybudowany w 1552 roku Kościół pw. św. Erazma i Pankracego oraz Kościół podwyższenia krzyża św. z początku XVIII wieku.

  Administracyjnie do Jeleniej Góry należy również, słynne od wieków, uzdrowisko Cieplice. Oprócz źródeł wód mineralnych znajduje się tam również wiele wartych odwiedzenia obiektów jak np. Pałac Schaffgotschów. Natomiast nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa zlokalizowany jest Zamek Chojnik z przełomu XV/XVI wieku. Dziś są to częściowo odremontowane ruiny.

Poprzedni artykułEnergylandia – zabawa dla całej rodziny
Następny artykułGóry Stołowe – poznaj ich piękno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj