Jaskinie w Dolinie Kościeliska

Tatrzańskie doliny to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a Dolina Kościeliska wyróżnia się spośród nich swoim charakterem, położeniem i niesamowitymi widokami, zapewniając turystom niepowtarzalne przeżycia, które z czasem przyciągają ich z powrotem w Tatry. Dlaczego jest tak atrakcyjna i popularna?

Kilka słów o przeszłości

Historia Doliny Kościeliska wiąże się nierozerwalnie z wydobyciem srebra, miedzi i antymonu, a od XVIII wieku także rudy żelaza. Intensywne życie w tej okolicy poskutkowało zbudowaniem karczmy, kuźni, a nawet kościółka, który prawdopodobnie jest przyczyną, dla której Dolina Kościeliska przyjęła obecną nazwę, choć oczywiście teorii etymologicznych dotyczących nazwy jest więcej.

Dolina Kościeliska to również historie i legendy o kupcach oraz przemytnikach, dla których przerzucanie towaru między Polską i Słowacją stało się sposobem na życie. Życie, które uprzykrzane było swego czasu przez zbójników, których obecność w tych stronach odcisnęła piętno w nazwach form skalnych, takich jak:

  • Zbójnicki Stół,
  • Zbójnicka Turnia,
  • Zbójnickie Okna.

Charakterystyka okiem turysty

Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości po polskiej stronie Tatr – 9 kilometrów długości i około 27 kilometrów szerokości plasuje ją tuż za Doliną Chochołowską, która jednak jest nieco rzadziej odwiedzana ze względu na większy dystans dzielący ją od Zakopanego.

Niewątpliwie Dolina Kościeliska jest niesamowitą atrakcją przyrodniczą – płynący nią Potok Kościeliski i górujące nad nią skałki tworzą niesamowity klimat, którego nie da się porównać z żadnym innym miejscem na świecie. Górskie potoki wytworzyły tu mniejsze i większe wyżłobienia, które z czasem przeistoczyły się w jaskinie, spośród których najchętniej odwiedzanymi są:

  • Jaskinia Mroźna, będąca jedyną oświetloną jaskinią w polskich Tatrach, mająca długość około 560 metrów. Wejście do wewnątrz będzie kosztować dorosłego człowieka 3zł, podczas gdy bilet ulgowy to 2,50zł. Przejście całej wytyczonej ścieżki powinno zająć nam około 30 minut.
  • Jaskinia Mylna, równie atrakcyjna, co Jaskinia Mroźna, której zwiedzanie wymaga od nas jednak umiejętności wspinaczkowych i własnego oświetlenia. Jej nazwa wynika zapewne z tego, że w jej labiryntach dosyć łatwo się zgubić, dla turystów wyznaczono jednak względnie bezpieczny, 300-metrowy odcinek spośród całości, sięgającej 1300 metrów. Czas zwiedzania jaskini to około 40 minut.
  • Jaskinia Raptawicka,
  • Smocza Jama.

Schronisko na hali Ornak

Każdy strudzony turysta z pewnością doceni dach nad głową w schronisku Ornak, zbudowanym w latach 1946-1947 na terenie hali Ornak, na końcu Doliny Kościeliska. Możemy tu oczywiście odpocząć przed wyruszeniem w dalszą drogę, ale jest to również miejsce doskonałe na nocleg (55 miejsc dla turystów) i bazę wypadową w góry. Ze schroniska warto wybrać się na półgodzinną wycieczkę w kierunku Smreczyńskiego Stawu, położonego na wysokości 1126m n. p. n.

Teraz w góry

Schronisko na hali Ornak to doskonałe miejsce do złapania oddechu przed dalszą drogą. Możemy się stąd wybrać między innymi na Ornak przez Przełęcz Iwanicką, Ciemniak zielonym szlakiem wzdłuż Tomanowej Doliny lub przez Przełęcz Iwanicką dostać się do Doliny Chochołowskiej.

Poprzedni artykułWycieczka rowerowa, czyli Dolina Chochołowska
Następny artykułSzlaki turystyczne w polskich Tatrach