
Zwiedzanie jaskiń to rozrywka nie dla każdego – wymaga nie tylko dobrego wyposażenia, ale przede wszystkim odwagi, której często ubywa w obliczu strachu przed ciemnością czy nietoperzami. Jeśli tylko pasjonują cię nieco bardziej ekstremalne rozrywki, Jaskinia Raj bez wątpienia podbije twoje serce.
Jaskinia Raj – podstawowe informacje
Mieści się w Górach Świętokrzyskich, w pobliżu miejscowości Chęcin na terenie rezerwatu przyrody nazwanego także Jaskinia Raj. Jej długość to zaledwie 240 metrów. Znajduje się we wnętrzu wzniesienia Malik o wysokości 270 m n.p.m.
Specyfika przyrodnicza
Jaskinia Raj przykuwa oko oryginalną szatą naciekową – to druga obok Jaskini Niedźwiedziej jaskinia krasowa. Utworzyła się około 360 milionów lat temu ze skal wapiennych, leżących tu wówczas na dnie płytkiego morza.
Spotkamy w niej oryginalne formy skalne takie jak stalaktyty, kolumny naciekowe, draperie i perły jaskiniowe. Temperatura w Jaskini Raj oscyluje w okolicach 9 stopni Celsjusza.
Historia odkrycia
Choć według przypuszczeń zamieszkiwali ją już ludzie pierwotni, na nowo odkryto ją w 1963 roku z inicjatywy uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa, przebywających tu na praktykach terenowych.
Turystyka
Miejsce dostosowane jest do wizyt zwiedzających. Przygotowano tu 180 metrową trasę turystyczną, oświetlenie elektryczne. Zwiedzanie odbywa się w 15 osobowych grupach i jest możliwe od stycznia do listopada.
Czy w Jaskini Raj żyją nietoperze?
Oczywiście! Jeśli więc należysz do tych, którzy na widok tych zwierzątek odczuwają lęk, wycieczkę należy ponownie przemyśleć. Jaskinia Raj to miejsce hibernacji nocka dużego, lecz i innych gatunków.