Co skrywa Jaskinia Mroźna?

Jaskinie fascynują wielu miłośników górskich wypraw. Ich tajemniczy charakter to gwarancja niezapomnianych emocji. Wśród wielu jaskiń, jakie możemy spotkać w polskich Tatrach na uwagę zasługuje klimatyczna Jaskinia Mroźna we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej.

Jaskinię Mroźna została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934  roku. Znajduje się w masywie Organów, 120m ponad dnem doliny. Jej całkowita długość wynosi 773m, z kolei wejście znajduje się na wysokości 1100m n.p.m. Jest to pojedynczy korytarz o małej wielkości, powstały wskutek przepływu wód podziemnych Kościeliskiego Potoku.

Skarby natury i ślady człowieka

Wchodząc do jaskini napotkamy zabudowę wskazującą, że jest ona dostosowana do odwiedzin turystów. Znajdą się jednak tu i takie miejsca, do których nie uzyskamy dostępu – w tym wąskie korytarzyki z malowniczymi stalaktytami i stalagmitami. Przechadzając się kolejnymi szlakami, natrafimy w końcu do największej sali w Jaskini Mroźnej, a mianowicie – do Wielkiej Komory. Następnie, na drodze turystów pojawia się zbiornik wodny – Sabałowe Jeziorko. Przemierzając kolejne korytarze i szczeliny, napotkamy salę z imponującymi stalaktytami i stalagmitami. Znajdują się tu również przekopy wykonane jeszcze w minionym wieku – w tym w latach pięćdziesiątych oraz jeden z 1937 roku.

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej trwa zwykle nie dłużej, niż 40 minut, kończąc się na Komorze Wstępnej. Jako jedyna z tatrzańskich, polskich jaskiń jest oświetlana za pomocą agregatu spalinowego, co umożliwia swobodne zwiedzanie niezależnie od wpadającego doń światła dziennego. Jaskinię Mroźną możemy zwiedzać od maja do października.

Bogactwo przyrody

Na uwagę zasługują warunki panujące w jaskini, nie bez powodu nazwanej Mroźną. Temperatura wewnątrz nie przekracza 6 stopni Celsjusza. Dodatkowe powiewy zimnego powietrza, jak i białe nacieki na ścianach sprawiają, że w jaskini panuje niepowtarzalna atmosfera. Jej zwiedzanie to doskonała okazja, by przyjrzeć się imponującym naciekom, stalaktytom, stalagmitom, draperiom oraz mleku wapiennemu.

Poprzedni artykułWodogrzmoty Mickiewicza. Dlaczego powinieneś je zobaczyć?
Następny artykułKopa Kondracka – historia zaklęta w halach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj