Dlaczego powinieneś zobaczyć Rudawy Janowickie?

W Sudetach Zachodnich znajduje się pasmo górskie o długiej, interesującej historii i wyjątkowej przyrodzie. Rudawy Janowickie zachwycają malowniczym krajobrazem i budową geologiczną, która jest żywym świadectwem wielotysięcznej historii.

Położenie Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie na północy sąsiadują z doliną Bobru, od południa z  Lasockim Grzbietem, od zachodu – z Kotliną Jeleniogórską, a od wschodu z Kotliną Kamiennogórską. Na ich terenie znajdziemy miejscowości takie jak Bukowiec, Bobrów, Rędziny, Wojanów.

Budowa geologiczna

To, co do Rudaw przyciąga najbardziej, to ich budowa geologiczna – na której gołym okiem możemy zauważyć upływ kolejnych epok. Najstarsze jej części – skały metamorficzne wschodniej osłony granitu karkonoskiego – pochodzą z proterozoiku.

Przyroda Rudaw Janowickich

Rudawy w większości przynależą do Rudawskiego Parku Krajobrazowego, co zapewnia wyjątkowej przyrodzie tych terenów należytą ochronę. Znajdziemy tu rozległe łąki o dużych walorach botanicznych, jak i rozmaite formy skalne. Przez Park przepływa rzeka Bóbr.

Co warto zobaczyć?

W obrębie Rudaw Janowickich spotkać można ruiny średniowiecznych zamków (np. Zamek Bolczów). Sporą atrakcją są również kolorowe jeziora, powstające wskutek eksploatacji pirytu w Wieściszowicach.

Poprzedni artykułKotlina Jeleniogórska – cudowne widoki i historia w jednym miejscu
Następny artykułGeologiczne tajemnice Pogórza Izerskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj