Hala Gąsienicowa – Najłatwiejszy szlak

Halą Gąsienicową potocznie nazywana jest północna część Doliny Gąsienicowej. Znajduje się tam duże i często odwiedzane przez turystów schronisko „Murowaniec”. Przede wszystkim jest to jednak miejsce, w którym krzyżuje się wiele szlaków stąd też popularność tego miejsca.

Miejsce noclegowe

Wiele osób traktuje Halę Gąsienicową jako bazę wypadową na różne szczyty. Nocleg w schronisku „Murowaniec” pozwala zregenerować siły na dalszą wędrówkę. Turyści wyruszają stamtąd na Kościelec, Zawrat, Kozi Wierch, Świnicę, Kasprowy Wierch i Krzyżne. Znajdzie się też coś dla początkujących – szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Jest to hala typowo wysokogórska, otoczona wysokimi masywami skalnymi oraz stawami.

Najpopularniejsze jest dojście na halę z Kuźnic. Tu do wyboru mamy szlak prowadzący przez Dolinę Jaworzynki lub Boczań. Czas przejścia w obu przypadkach jest taki sam.

Najlepiej do Kuźnic dojechać autobusem gdyż parking nie jest dostępny dla samochodów prywatnych.

Lekka trasa

Najłatwiejsza trasa wiedzie przez Boczań. Ten niebieski szlak rozpoczyna się na płaskim terenie, po kilku minutach wędrówki zaczyna się podejście, której jest jednak łagodne aż do Przełęczy Między Kopami. Po zdobyciu wzniesienia Boczań wędrujemy lasem do Skupniowego Upłazu skąd widać Wielki Kopieniec, a dalej Giewont i Kopę Kondracką. Pod drodze czekają ławeczki, na których można zregenerować siły. Gdy wejdziemy na Przełęcz między Kopami będzie to koniec podejścia, od teraz idziemy spokojnie w dół. Dochodząc do schroniska na Hali Gąsienicowej można podziwiać Orlą Perć.

Przez Dolinę Jaworzynki

Kierując się żółtym szlakiem z Kuźnic dojdziemy do hali przez Dolinę Jaworzynki. To opcja dla osób, które lubią się zmęczyć na szlaku.

Początek szlaku jest łagodny dopiero gdy dochodzimy do Doliny Jaworzynki zaczyna się strome, męczące podejście. Od Przełęczy między Kopami ścieżka prowadzi delikatnie w dół dzięki czemu możemy odpocząć po męczącym odcinku.

Jeżeli planujecie wycieczkę tylko na Halę Gąsienicową dobrym pomysłem jest dojście do hali żółtym szlakiem, a wrócić do Kuźnic spokojnym niebieskim.

Aktualne warunki i Kamera pod adresem: https://www.alpinus.pl/kamery-topr

Poprzedni artykułKozi Wierch
Następny artykułNa szlaku do Czarnego Stawu pod Rysami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here