Hala Gąsienicowa i schronisko Murowaniec

Hala Gąsienicowa, będąca popularnym określeniem północnej części Doliny Gąsienicowej, to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w polskich Tatrach Wysokich. Miejsce to swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim stosunkowo łatwemu dojściu, które zajmuje około 1:30h, a mimo to wprowadza w naprawdę przepiękny, wysokogórski krajobraz.

Trasa na Halę Gąsienicową

Wyjście na górę można zrealizować dwoma alternatywnymi szlakami, poprowadzonymi niemal równolegle do siebie. Oba warianty mają swój początek w Kuźnicach, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Od stacji kierujemy się przez kładkę nad potokiem Bystrej, za którym znajduje się punkt poboru opłat za wstęp do TPN. Wybór pomiędzy wariantem żółtym i niebieskim to kwestia rzutu monetą, ponieważ trudność obu dróg jest bardzo porównywalna.

Rzecz jasna do Murowańca można dotrzeć także z innych zakątków Tatr, na przykład szlakiem żółtym z Kasprowego Wierchu lub zielonym przez Gęsią Szyję, a także czarnym przez Dolinę Suchej Wody.

Historia Hali Gąsienicowej

Nietrudno zgadnąć, że niegdyś Hala Gąsienicowa była halą pasterską o powierzchni sięgającej niemal 800 hektarów. Jest to hala wyraźnie wysokogórska, na której znajdują się olbrzymie głazy i kosodrzewina, w dawnych czasach tętniąca życiem pasterskim, odwiedzana także niejednokrotnie przez zbójników.

Nazwa pochodzi od rodu Gąsieniców z Zakopanego, do których hala należała w XVII wieku. Po wielu przejściach z rąk do rąk ostatecznie została wykupiona przez Skarb Państwa w roku 1961.

Schronisko Murowaniec

Na Hali znajduje się jedno z najpopularniejszych schronisk górskich w Tatrach, a w jego otoczeniu także kilka innych budynków, a wśród nich leśniczówka, strażnicówka TPN i punkt obserwacyjny Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Schronisko zbudowane zostało w latach 1921-1925 przez Oddział Tatrzański PTT i znajduje się na wysokości 1500m n. p. m., stanowiąc doskonałe miejsce do rozpoczęcia wędrówki w kierunku takich szczytów, jak: Kościelec, Zawrat, Granaty, Kozi Wierch, Kasprowy Wierch i Świnica. Z Murowańca można także wybrać się w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dla osób szukających łatwiejszej wycieczki dobrym pomysłem jest wybranie się nad Czarny Staw Gąsienicowy, skąd również można obrać kurs na Zawrat oraz Kościelec przez Karb.

Poprzedni artykułDolina Pięciu Stawów Polskich
Następny artykułWybieramy buty górskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj