Legenda “Słonia”. Wygraj biografię Artura Hajzera

Dlaczego ludzie się wspinają? Niejednokrotnie słyszymy, że znaczących odkryć dokonali tylko pionerzy, zaś kolejni himalaiści sami godzą się na ryzyko, jakie niosą najwyższe góry, jedynie ryzykując życiem. Historia Artura Hajzera udowadnia, że wspinaczka to nie jedynie hobby. To pasja i styl życia, które prędzej czy później przejmują nad nim całkowitą kontrolę.

Artur Hajzer – życiorys

Urodził się 28 czerwca 1962 roku w Zielonej Górze. Przygodę ze wspinaczką rozpoczął w Tatrach już w 1976 roku. Następnym jego celem okazały się Alpy – przeszedł kilka dróg w masywie Mont Blanc. Niewiele trzeba było czekać, by “Słoń” przeciwstawił się najwyższym górom – zdobywanie Himalajów rozpoczął od Daplipangdi-Go w 1982 roku. Jego kolejne osiągnięcia to m.in. Tiricz Mir, Manaslu East, Sziszapangmę, Dhaulagiri, Makalu i Nanga Parbat. Wspinał się z Wandą Rutkiewicz i Jerzym Kukuczą, z którym w 1987 roku dokonał pierwszego, zimowego wejścia na Annapurnę.

 

Polski Himalaizm Zimowy i inna aktywność

Artur Hajzer był założycielem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, gdzie zajmował się organizacją wypraw. Wraz z Januszem Majerem założył firmę ADD, będącą właścicielem marki Alpinus – producenta odzieży i sprzętu outdoorowego. Hajzer był także współtwórcą marki HiMountain.

Śmierć na Gaszerbrum I

Podczas drugiej wyprawy na Gaszerbrum I w 2013 I, wycofując się z obozu III do II Hajzer odpadł z jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego, spadając 500m. Świadkiem wydarzenia był Marcin Kaczkan, który później znalazł i zidentyfikował ciało wspinacza.

Miał dwóch synów i żonę, przez większość życia mieszkał w Mikołowie. Upamiętniono go na Pomniku Alpinistów w Katowicach.

Od 7 sierpnia 2013, rokrocznie w Parku Śląskim odbywa się “Bieg dla Słonia” upamiętniający Hajzera.

Wygraj biografię “Słonia”

Artur Hajzer doczekał się oficjalnej biografii spod wydawnictwa ZNAK, która ukaże się pod koniec maja 2018. Możesz wygrać ją jeszcze przed oficjalną premierą – weź udział w naszym konkursie na Facebooku.


Poprzedni artykułBiskupin – muzeum prehistorii
Następny artykułGerlach – zdobywamy koronę Karpat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj