
Góry Złote skrywają w sobie zarówno ciekawą historię, jak i piękno nietuzinkowej przyrody. Odwiedzając okolice Sudetów Wschodnich nie można ich przeoczyć – sprawdź, co warto o nich wiedzieć, zanim wybierzesz się na wyprawę.
Góry Złote – położenie
Góry Złote ciągną się od Przełęczy Kłodzkiej aż do Przełęczy Ramzovskiej oraz przełęczy dzielącej Pasieczną i Smerk.
Według geografów, Góry Złote obejmują także Góry Bialskie. Pogląd ten jednak nadal wzbudza kontrowersje niektórych naukowców.
Najwyższy szczyt
Trudno określić, który ze szczytów jest najwyższym w Górach Złotych. W zależności od przyjętego punktu widzenia, za najwyższe można uznać Brusek, Kowadło, Postawną, Travną horę lub Smerk.
Góry Złote i budowa geologiczna
Znajdziesz tu przede wszystkim skały metamorficzne oraz magmowe, takie jak gnejsy, łupki, marmury i kwarce. W Górach Złotych występują również skały krystaliczne, które poddane erozji tworzą pokrywy glin, żwiry, piaski i mady rzeczne.
Historia górnictwa w Górach Złotych
Już w XIX wieku teren ten eksploatowano w celu wydobycia złota, arsenu, czy marmurów. Dziś po stronie polskiej czynny jest jeden kamieniołom w Lutni, zaś po stronie czeskiej kilka kamieniołomów w okolicy jaskini Na Pomezí.
Dla turystów
Co robić w Górach Złotych? Możliwości jest całkiem sporo – warto odwiedzić chociażby uzdrowisko Lądek Zdrój, Przełęcz Lądecką, czy ruiny zamku Karpień. Tuż przy granicy spotkasz wiele atrakcyjnych ośrodków narciarskich.
Nie zapomnij odwiedzić i czeskiej strony Gór Złotych. W okolicy znajdują się unikatowe, zabytkowe kościoły, uzdrowiska oraz jaskinie.