Góry Sowie – piękno natury, które trzeba chronić

W Sudetach Środkowych znajduje się wyjątkowe pasmo górskie , którego urok trudno porównać do innych. Góry Sowie to miejsce idealne dla tych, którzy pragną uciec na chwilę od zgiełku codzienności. Mogłeś o nim nie słyszeć – czas uzupełnić wiedzę!

Góry Sowie – lokalizacja

Góry Sowie zajmują około 200 kilometrów kwadratowych. Ulokowane są między górami Wałbrzyskimi, Pogórzem Wałbrzyskim a górami Bardzkimi. Są bardzo zróżnicowane pod względem wysokości – o ile ich najwyższy szczyt, Wielka Sowa ma ponad 1015 metrów, to pozostałe plasują się na wysokościach od 600 do 1000 metrów.

Budowa Gór Sowich

Są zbudowane z gnejsów i migmatytów – bardzo rzadkich struktur skalnych, co czyni Góry Sowie pewnego rodzaju ewenementem. Ich budowa geologiczna jest skomplikowana – można zauważyć w niej również skały ultrazasadowe, granulity, pegmatyty. Nietrudno tu również o minerały, takie jak granaty, beryle, baryty, turmaliny.

Fauna i flora

Już sama nazwa wskazuje, że Góry Sowie to miejsce życia osobliwych ptaków. Spotkamy tu puchacza, myszołowa i puszczyka, a także cale grono innego rodzaju ptactwa, na przykład bociany, jastrzębie, drozdy, bażanty, kruki, sroki… długo można by wymieniać. Góry Sowie to istny raj dla ornitologów.

Żyją w nich również typowe, leśne ssaki – jelenie, kuny, dziki, zające, łasice i inne. To miejsce życia rzadkich okazów płazów, gadów i mięczaków.

Co się tyczy roślinności, lasy Gór Sowich zdominowane są przez świerki. Nie brak tu jednak drzewostanu liściastego, reprezentowanego przez sosny, dęby, jesiony. Ciekawą roślinność spotkamy także na podgórskich łąkach.

Dewastacja Gór Sowich

Ta okolica jest mocno ucywilizowana co sprawia, że naturalne bogactwa Gór Sowich ulegają niszczeniu. Bezmyślny rozwój hutnictwa i górnictwa na tych terenach znacznie osłabił naturalny ekosystem. Na szczęście, w ostatnich lat można zaobserwować wiele starań o jego odtworzenie.

Atrakcje turystyczne

W Górach Sowich nie będziemy się nudzić – poza podziwianiem przyrody, czeka na nas tu kilka ciekawych atrakcji, w tym:

  • Zamek Grodno
  • Palac Jedlinka
  • Babi Kamień
  • Sztolnie
  • SBabi Kamień

 

Nocleg warto zorganizować w jednym ze schronisk: Zygmuntówka, Orzeł, Sowa lub Bacówka.

Poprzedni artykułTanie podróże – 5 pomysłów, jak zaoszczędzić
Następny artykułNajlepsze polskie blogi podróżnicze [TOP 15]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj