Tropem salamandry plamistej, czyli atrakcje w Gorcach

Gorczański Park Narodowy to park w Karpatach obejmujący centralną część pasma górskiego Gorców. Jego symbolem jest występująca tu salamandra plamista. Charakterystyczne dla Gorczańskiego Parku Narodowego są polany reglowe.

 

Co warto zobaczyć w Gorczańskim Parku Narodowym?

1. Turbacz leży w centralnym punkcie pasma Gorców. Po zdobyciu 1310 m szczytu nie zobaczymy jednak wspaniałych widoków gdyż jest porośnięty lasem, a sam wierzchołek oznaczony jest jedynie symbolicznym kamiennym obeliskiem. Można zdecydować się na łagodny szlak żółty, który prowadzi przez zalesione tereny lub bardziej stromy szlak zielony, który charakteryzuje otwarta przestrzeń co pozwala na podziwianie widoków.

Co roku w tzw. Kaplicy Papieskiej na polanie Wisielakówka, w drugą niedzielę sieprnia obchodzone jest Święto Gór. Przybywają tam pieszo górale nawet z odległych zakątków, nie brakuje również turystów.

2. Kudłoń jest najwyższym szczytem w Gorczańskim Parku Narodowym (kopuła szczytowa Turbacza nie jest w granicach parku). Na jego szczycie znajdują się polany powstałe w wyniku wypasania tam zwierząt.

Charakterystyczne dla Kudłoniu są wychodnie skalne dochodzące nawet do 20 m wysokości, najbardziej znaną jest Kudłoński Baca. Co więcej, występują tu niewielkie jaskinie o korytarzach do 10 m długości.

3. W Gorczańskim Parku Narodowym znajdziemy też szlaki spacerowe. Jeden z nich biegnie doliną Kamienicy. Kamienica Gorczańska to jedne z dopływów Dunajca. Rzeka przeciska się dolinami, niedaleko przełęczy Borek gwałtownie skręca powodując silną erozję. Jest to przepiękne miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć.

4. Do wyboru mamy również 10 ścieżek edukacyjnych dla osób w każdym wieku. Pięciokilometrowa ścieżka „Dolina Potoku Turbacz” prowadzi przez północno-zachodnią część Gorczanskiego Parku Narodowego. Trasa prowadzi przez polanę Oberówka do potoku Turbacz, który jest wyjątkowo malowniczy.

W Gorczańskim Parku Narodowym znajdują się również szlaki dla rowerzystów oraz szlaki przeznaczone do turystyki konnej. Zimą można uprawiać tam narciarstwo rekreacyjne.

Poprzedni artykułRzuć wszystko i jedź w Bieszczady!
Następny artykułZ dala od tłumów – Magurski Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj