Góra Kościuszki, czyli polski akcent w Australii

W Górach Śnieżnych w Paśmie Alp Australijskich znajduje się powód, dla którego powinniśmy być dumni – szczyt zdobyty przez naszego rodaka, nazwany na cześć innego, słynnego Polaka. To obowiązkowy punkt na liście każdego, kto wybiera się na urlop w tamtejsze rejony.

Góra Kościuszki – historia

Zdobyta została w 1840 roku przez Pawła Strzeleckiego – polskiego podróżnika. Odkrywca postanowił nazwać górę imieniem gen. Tadeusza Kościuszki, dla uczczenia jego zasług. Znajduje się w Nowej Południowej Walii, w Narodowym Parku Kościuszki.

Z czasem góra przyjęła przystępniejszą dla miejscowej ludności nazwę „Mount Kosciuszko”. Australijczycy wymawiają ją odmiennie od oryginału – co w przybliżeniu brzmi „kozyjosko”. Na szczycie góry znajdziemy tablicę informującą o jej odkryciu i trianguł – wieżę geodezyjną.

Zmiana nazwy w XIX wieku?

Pogłoska mówi, że znana nam dziś Góra Kościuszko nie jest tą właściwą. Podobno pod koniec XIX stulecia odkryto, że Góra Kościuszki jest niższa od pobliskiego Mount Townsend. Nazwy gór zostały zamienione. Budzi to wątpliwości związane z przepisami prawnymi.

Pomijając tajemnicza historię i wątpliwości, fakty są takie, że Polacy zostawili swój ślad na odległym kontynencie – poprzez odkrycie popularnej góry, ale i nazwanie jej imieniem popularnego na świecie bohatera narodowego. Górę Kościuszki powinien odwiedzić każdy, kto akurat planuje odwiedzić australijskie rejony.

Poprzedni artykułKorona Gór Polski. Zdobyłeś już wszystkie szczyty?
Następny artykułDolina Małej Łąki – niewielki cud tatrzańskiej natury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj