Giewont – jak dojść?

Giewont jest jedną z największych atrakcji Zakopanego. Co roku tłumy turystów z całej Polski przybywają, aby zdobyć ten szczyt. Na szczyt prowadzą trzy szlaki, który wybrać?

Niebieskim szlakiem z Kuźnic

Najpopularniejszy i najłatwiejszy szlak wybierany przez turystów prowadzi przez halę Kondratową.

Wędrówka zaczyna się tu od Kuźnic gdzie najlepiej podjechać busem lub autobusem (parking jest zamknięty dla samochodów prywatnych).

Niebieski szlak rozpoczyna się łagodnie. Jeżeli chcecie po drodze obejrzeć Hotel górski PTTK Kalatówki wybierzcie prawe rozwidlenie drogi, które pojawi się za klasztorem Albertynek.

Cały czas idąc niebieskim szlakiem dochodzimy do ostatniego etapu – wspinaczki z łańcuchami. Nie jest to wymagający odcinek, jednak należy uważnie stawiać stopy na wyślizganych kamieniach.

Zejście ze szczytu odbywa się jedną oznakowaną drogą. Próby schodzenia ze szczytu po nieoznakowanych ścieżkach często kończą się wypadkami.

Żółtym szlakiem przez Dolinę Małej Łąki

Droga ta uważana jest za najbardziej malowniczą. Wyjątkowo piękne widoki są tam jesienią.

Szlak rozpoczyna się w okolicy miejscowości Gronik. Można dojechać tam samochodem i zostawić na parkingu lub podjechać autobusem.

Wybierając ten szlak będziecie musieli pokonać skalistą drogę i wyślizgane głazy (trzeba tam zachować szczególną ostrożność). W nagrodę czeka piękny widok na: Giewont, Mały Giewont, Siodłową Turnię, Mnichowe Turnie, Wielką Turnię i Pośrednią Turnię.

Cały czas należy kierować się żółtym szlakiem, aż do momentu gdy szlaki łączą się u szczytu gdzie obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Czerwony szlak przez Dolinę Strążyską

To najbardziej wymagający ze szlaków prowadzących na Giewont. Wędrówkę rozpoczynamy od skrzyżowania Drogi pod Reglami z czerwonym szlakiem. Można tu przyjść lub podjechać samochodem bądź autobusem.

Początek drogi jest lekki i przyjemny. Na Polanie Strążyskiej można chwilę odpocząć podziwiając widoki. Z tego miejsca dzieli nas zaledwie 10 minut od wodospadu Siklawica (żółty szlak). Dalej kierujemy się szlakiem na grzbiet Grzybowca.

Ze wzmożoną uwagą należy pokonywać odcinek od przełęczy Bauch, charakterystyczną „Szczerniankę”. Gdzie szczególnie niebezpiecznie bywa w razie opadów.

Dalej czeka nas męczące podejście aż do wierzchołka gdzie łączą się wszystkie szlaki. Trasa jest wymagająca i jednocześnie najbardziej urozmaicona.

Poprzedni artykułKolejka na Kasprowy Wierch
Następny artykułSarnia skała – wycieczka dla całej rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj