Gerlach – zdobywamy koronę Karpat

Mierzący 2655 m n.p.m. wysokości i 2355 m wybitności Gerlach, jest najwyższym szczytem Tatr oraz całego łańcucha górskiego Karpaty. Leżący w bocznej grani Tatr Wysokich Gerlach znajduje się na terenie Słowacji, nieopodal granicy z Polską.

Gerlach – historia zdobywania szczytu

Najwyższe wzniesienie tatrzańskie od wieków stanowiło ważny punkt orientacyjny. Pierwsze odnotowane zdobycie szczytu miało miejsce w 1855 roku, a jego autorami byli polscy botanicy – Zygmunt Bośniacki i Wojciech Grzegorek. Przypuszcza się jednak, że już w 1834 zdobyto Gerlach podczas polowania na kozice. Pierwsza wyprawa turystyczna odbyła się w latach 60 XIX wieku, a przewodniczył jej Johann Still – jeden z domniemanych zdobywców Gerlach z 1834 roku.

Gerlach – jak dotrzeć na szczyt?

Dotychczas nie wytyczono szlaków turystycznych prowadzących na sam szczyt góry Gerlach. Między innymi dlatego niezbędne podczas wędrówki jest towarzystwo przewodnika. Najczęściej wybieraną drogą jest trasa biegnąca z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę. Schodzić zaleca się natomiast do Doliny Batyżowieckiej.

Do Doliny Wielickiej najprościej dotrzeć z położonego w Tatrzańskiej Polance, Śląskiego Domu – przemianowanego na hotel dawnego schroniska. Cała droga, z obiektu aż na szczyt góry Gerlach, mierzy ok. 1 km.

Śląski Dom znajduje się na wysokości 1600 m n.p.m., a dostać można się do niego asfaltową drogą. Przemierzenie piechotą liczącego ponad 7.5 km odcinka zajmuje, w zależności od kondycji wspinaczy, od 2 do 3 godzin. O wiele szybciej można go pokonać rowerem lub samochodem. Przy hotelu znajduje się duży parking, na którym można zostawić auto. Istnieje także możliwość skorzystania z dowozu zorganizowanego przez hotel. Cena często ulega zmianom, zwykle mieszcząc się w zakresie 6-10 euro za osobę.

Droga na Gerlach – ceny

Największe koszta podczas wyprawy na Gerlach związane są z koniecznością opłacenia przewodnika. Usługa ta wyceniana jest na ok. 1200 zł. W okresie letnim można podzielić ją na 3 osoby, jednak dopóki w górnych partiach góry zalega śnieg, przewodnik ma możliwość zabrania ze sobą tylko 2 wspinaczy.

Warto doliczyć jeszcze koszty podróży. Ażeby zdobyć szczyt, konieczne jest dotarcie do Tatrzańskiej Polanki, a później do Śląskiego Domu. Wielu turystów decyduje się również na noclegi w hotelu, zarówno przed, jak i po zejściu z góry.

Kto może zdobyć Gerlach?

Wędrówka w większości odbywa się ścieżkami górskimi średniej trudności. Niemniej jednak niektóre fragmenty trasy wymagają skorzystania z łańcuchów i klamer. Podczas wspinaczki po pionowych ścianach niezbędna jest asekuracja oraz odpowiednie zabezpieczenie. Najbardziej strome odcinki są jednak dosyć krótkie i nie najtrudniejsze, przez co łatwo je pokonać nawet taternikowi z niewielkim doświadczeniem.

Szczyt Gerlach zdobywa również wielu amatorów, którzy nie brali wcześniej udziału w wyprawach tatrzańskich. Wystarczy dobra sprawność fizyczna, profesjonalny sprzęt oraz towarzystwo bardziej doświadczonych wspinaczy. Uważa się, że trudność wyjścia na Gerlach jest porównywalna z tą towarzyszącą zdobywaniu Orlej Perci.

Poprzedni artykułLegenda “Słonia”. Wygraj biografię Artura Hajzera
Następny artykułGóry Świętokrzyskie. Najlepsze atrakcje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj