Najłatwiejszy szlak prowadzący do Doliny pięciu stawów

Dolina Pięciu Stawów co roku przyciąga swoim niebywałym pięknem tłumy turystów. Stawy położone w malowniczych dolinach, otoczone szczytami górskimi to niezapomniany widok.

Wybieramy trasę

Do doliny można dojść kilkoma drogami. Najłatwiejsza z nich, a zaraz bardzo widowiskowa jest trasa wiodąca przez Dolinę Roztoki.

Wędrówkę zaczynamy na polanie Palenica Białczańska. Z Zakopanego można tu dojechać busem lub samochodem i zostawić go na płatnym parkingu. Zaczynamy w tym samym miejscu, w którym rozpoczyna się szlak prowadzący do Morskiego Oka.

Około półgodziny idziemy asfaltówką, która prowadzi do Morskiego Oka. Gdy miniemy Wodogrzomoty Mickiewicza, skręcamy na zielony szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów.

Bliżej celu

Trasa biegnie teraz lasem. Nie jest to ciężki technicznie fragment, ale można się lekko zmęczyć idąc pod górkę. Szlak biegnie blisko Potoku Roztoki, dzięki czemu kojący szum wody towarzyszy nam przy wędrówce.

Wchodząc na polanę Nowa Rozoka mamy widok na grań Wołoszczyna w której królują niedźwiedzie. Dalsza wędrówka prowadzi przy Rzerzuchach do rozwidlenia szlaków, tu wybieramy czarny szlak, który prowadzi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

Droga wiedzie teraz kamiennymi stopniami pod górkę. Podejście jest męczące, ale niezbyt długie.

Przystanek

Jeżeli nie chcecie iść do schroniska, podążajcie dalej zielonym szlakiem. Stąd rozciąga się wspaniały widok na Orlą Perć, a idąc dalej dotrzemy do Siklawy. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek przy szumie wodospadu.

Przed wodospadem szlak odbija w lewo ku stromemu, kamiennemu chodnikowi. Tym razem wychodzimy nad wodospadem, skały są tu wyślizgane i wilgotne, trzeba więc uważać i ostrożnie przechodzić dalej. Ścieżka doprowadzi do mostku nad Wielkim Stawem, skąd mamy cudowny widok na Dolinę Pięciu Stawów.

Z tego miejsca możemy kontynuować wędrówkę m.in. do Morskiego Oka, przełęcz Krzyżne i Szpiglasową Przełęcz.

Poprzedni artykułCzerwone Wierchy
Następny artykułDrogi na Zawrat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj