Dolina Pięciu Stawów Polskich

Niewiele jest w Polsce miejsc tak urokliwych, jak słynna Dolina Pięciu Stawów. Ta, położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego dolina, zajmująca powierzchnię 6,5 km2, przedstawia jeden z najbardziej charakterystycznych górskich krajobrazów w Polsce. Otoczona szczytami Świnicy, Szpiglasowego Wierchu oraz granią Orlej Perci, zaprasza nas na wycieczkę szlakiem o niepowtarzalnych walorach turystycznych.

Nazwa doliny pochodzi, rzecz jasna, od położonych w niej pięciu jezior polodowcowych:

  • Największy spośród wszystkich jezior polodowcowych Wielki Staw (1669m n. p. m.)
  • Położony w pobliżu Wielkiego Stawu Przedni Staw (1672m n. p. m.)
  • Znajdujący się pomiędzy Wielkim i Przednim Mały staw
  • Położony u stóp Kotelnicy (1989m n. p. m.) Czarny Staw (1724m n. p. m.)
  • Wzniesiony najwyżej spośród pięciu Zadni Staw (1890m n. p. m.)

Wody z ostatnich czterech wymienionych zbierają się w Wielkim Stawie i dopiero z niego wypływają w postaci Potoku Roztoki, który opadając z wysokości około 70m tworzy największy w Tatrach wodospad, zwany Siklawą.

Jak dotrzeć?

Na miejsce najłatwiej dostać się zielonym szlakiem Doliną Roztoki, mijając po drodze przepiękne Wodogrzmoty Mickiewicza. Niestety, dojazd do punktu początkowego wędrówki – Palenicy Białczańskiej – to od Zakopanego dosyć długa wycieczka.

Wiele osób trafia tu od drugiej strony, po dłuższej wędrówce. Można tu łatwo trafić na przykład z nad Morskiego Oka lub od strony schroniska Murowaniec.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Popularność turystyczna tego niezwykłego miejsca sięga XIX wieku. Nic więc dziwnego, że już w roku 1876 nad Małym Stawem powstało, z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego, schronisko górskie. Niewiele ponad 20 lat później, w roku 1989 zbudowano w dolinie drugie, większe schronisko, które podczas I wojny światowej było wielokrotnie burzone i odbudowywane, służąc turystom do roku 1924.

Kolejny budynek został oddany do użytku w roku 1932 szybko stając się ulubionym miejscem turystów tatrzańskich, co przyczyniło się do szybkiej rozbudowy i modernizacji. Budynek ten przetrwał bez większych szkód II wojnę światową, jednak w 1945 roku schronisko z nieznanych do tej pory przyczyn spłonęło.

Funkcjonujący po dziś dzień budynek zbudowano w roku 1945 nad Przednim Stawem na wysokości 1671m n. p. m., co sprawia, że jest to dziś najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Dysponuje ono 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 7, 8 oraz 10-osobowych i stanowi doskonały cel wędrówki dla wielu turystów. Popularność tego miejsca przekłada się oczywiście na długie kolejki, więc w przypadku chęci przenocowania w tym miejscu, warto z dużym wyprzedzeniem pamiętać o rezerwacji.

Zobacz wszystkie kamery TOPR

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw
Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw
Poprzedni artykułTatry wysokie
Następny artykułHala Gąsienicowa i schronisko Murowaniec